Okulary przeciwsłoneczne ma chyba każdy. Używamy ich w wielu sytuacjach praktycznie przez cały rok. Obecnie na rynku znajdziemy ogromy wybór marek, fasonów, kształtów, kolorów i wariantów w jakich możemy je zakupić, jednak o czym tak naprawdę warto pamiętać i na co zwracać szczególną uwagę decydując się na zakup takich okularów?

Jakie soczewki okularowe wybrać?

1. Stopień ściemnienia lub soczewka fotochromowa

Okulary mają chronić nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym i ułatwić przez to nasze życie.  Ciągłe mrużenie oczy, zasłanianie się ręką lub chowanie przed promieniami słońca by coś wyraźnie zobaczyć jest bez wątpienia bardzo uciążliwe. Z pomocą przychodzą nam okulary przeciwsłoneczne, które sprawiają że bez trudu dostrzegamy wszystko co chcielibyśmy zobaczyć, nawet przy mocnym słońcu.
Warto się jednak zastanowić, jak bardzo przyciemniony obraz chcemy oglądać zza szkieł? By to ustalić, poświęćmy chwilę na określenie, w jakich sytuacjach będziemy używać naszych okularów. Jeżeli planujemy przebywać głównie na zewnątrz i tam użytkować nasz zakup, możemy pozwolić sobie na szkła o większym przyciemnieniu. Na otwartych przestrzeniach, nie sprawi nam to problemów, a wręcz przeciwnie, pozwoli oku odpocząć ułatwiając funkcjonowanie.
Kiedy natomiast mamy na uwadze, że podczas użytkowania okularów będziemy również znajdować się wewnątrz pomieszczenia, lub poruszać pomiędzy np. Magazynem a otwartą przestrzenią, lepszym rozwiązaniem będzie zakup okularów z nieco mniej przyciemnionymi szkłami, takimi, by nie ograniczały w znacznym stopniu widoczności wewnątrz pomieszczenia, zaoszczędzimy sobie tym samym zachodu z ciągłym zdejmowaniem lub ponownym zakładaniem okularów podczas ciągłego przemieszczania się.
W takiej sytuacji, warto rozważyć również zakup okularów z soczewką fotochromową. Co to takiego? Najprościej mówiąc, soczewka fotochromowa to taka, która nabiera ciemnej barwy (brązowej lub czarnej), na skutek promieniowania, a po wejściu np. Do budynku firmy, szkoły czy garażu, odbarwia się i szkła naszych okularów są całkowicie przeźroczyste.

 2. Soczewka z polaryzacją

Szukając idealnych okularów przeciwsłonecznych często spotykamy się z określeniem, że dany model posiada lub nie posiada polaryzację. Czym tak właściwie jest polaryzacja? Mówiąc najprościej, soczewka okularowa w okularach z polaryzacją wykonana jest w taki sposób, by usunąć zbędne odblaski (jak np. Światło lamp ulicznych odbijające się w kałuży, tworzące błyszczącą plamę światła), i przepuszczają jedynie światło proste. Sprawia to również że obraz jaki widzimy jest żywszy a przede wszystkim odbijające się od różnych przedmiotów światło nie razi nas.
Takie rozwiązanie poleca się przede wszystkim osobom, które zamierzają korzystać z okularów przeciwsłonecznych podczas jazdy samochodem. Ileż to razy po 10 minutach jazdy w piękny, dzień, Twoje oczy były tak zmęczone jakbyś prowadził już trzecią czy czwartą godzinę bez przerwy? Ciągłe i odruchowe mrużenie oczu, problem ze skupieniem się gdy na drodze co kawałek widzimy plamy ostrego, rażącego światła np. Na karoseriach przejeżdżających obok pojazdów, wpływają nie tylko na nasz komfort, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo nasze oraz osób z nami podróżujących.  Zakup okularów z polaryzacją rozwiąże ten problem, a nasze podróże staną się o wiele przyjemniejsze.

3. Filtr światła słonecznego UV

Ważne by przy wyborze okularów przeciwsłonecznych zwrócić uwagę na to czy i jaki filtr UV posiadają. Okulary z filtrem UV nie tylko sprawiają że nie musimy przejmować się zbyt jasnym środowiskiem, lecz stanowią realną barierę chroniącą nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Do codziennego użytkowania przy wyjściu na spacer czy do ogrodu w zupełności wystarczą okulary z podstawowym filtrem UV, chroniącym przed promieniowaniem UV 99-100%. Kiedy jednak chcemy mieć pewność, że okulary przeciwsłoneczne całkowicie zablokują szkodliwe promieniowanie UV i UVB, najlepszym zakupem będą te, na których widnieje oznakowanie UV 400.

4. Okulary z soczewką korygującą wadę wzroku

Osoby z wadą wzroku doskonale zdają sobie sprawę jak utrudnione jest funkcjonowanie, gdy na noszone okulary korekcyjne, na przykład podczas podróży, gdy oślepi nas zachodzące słońce, musimy nałożyć drugą parę okularów by w ogólne widzieć gdzie jedziemy. Producenci okularów przeciwsłonecznych znaleźli również rozwiązanie tego problemu, w dobrych salonach optycznych takich jak optyka-victoria.pl znajdziemy szeroki wybór szkieł, które posłużą nam nie tylko jako okulary przeciwsłoneczne lecz również jako szkła korekcyjne. Rozwiąże to problem ciągłego wymieniania noszonych okularów, co naraża nas również na pogorszenie wzroku, dyskomfort związany z nieostrym widzeniem, a podczas jazdy samochodem lub chociażby prac z wykorzystaniem ostrych narzędzi, zagraża również bezpieczeństwu użytkownika.
Pracownicy salonu optyka-victoria.pl przeprowadzą niezbędne badania oraz pomogą w doborze odpowiednich dla każdego klienta okularów z funkcją korekcji wzroku.

Walory estetyczne i wykonanie produktu

1. Styl, kolor, wielkość okularów

Okulary przeciwsłoneczne to element naszej garderoby widoczny na pierwszy rzut oka, dlatego należy zadbać by był odpowiednio dopasowany do naszej fizjonomii, budowy, stylu i charakteru. W tym celu, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do salony optycznego i sprawdzenie jakie warianty nam pasują. Często zdarza się, że produkt na którego widok po wejściu do salonu szybciej zabije nam serce, po umieszczeniu na naszym nosie okazuje się być wielkim rozczarowaniem. Nie bójmy się więc przymierzyć wielu par w różnych kolorach, stylach, z bardziej kanciatą lub obłą oprawką, bo mimo tego że może na samym początku wydadzą nam się nieatrakcyjne, po założeniu okażą się strzałem w dziesiątkę!
Będąc w salonie optycznym, zastanówmy się również czy szukamy produktu, który będziemy mogli nosić wszędzie i w każdej sytuacji, dopasowanego niemal do każdego ubioru, czy zależy nam na tzw. Perełce, która ma stanowić uzupełnienie jednej z naszych ulubionych stylizacji. Jeżeli interesuje nas opcja numer dwa, idąc do salonu załóżmy na siebie strój, do którego chcemy dopasować nowe okulary. W ten sposób zaoszczędzimy sobie rozczarowania po powrocie z zakupów, a pracownik salonu widząc tonację, styl i kolorystykę naszych ubrań, od razu będzie mógł zaprezentować nam najbardziej pasujące modele i doradzić które z nich dopasowują się najlepiej.
W salonach optycznych na porządku dziennym funkcjonuje podział na okulary damskie, męskie lub tzw. unisex- odpowiednie zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Często jednak, sugerując się tym podziałem możemy wyjść z salonu z pustymi rękoma. Nie bójmy się przymierzyć modelu przeznaczonego docelowo dla przeciwnej płci, gdyż może się okazać, że to właśnie ten będzie dla nas idealny. Jako ludzie, mamy bardzo różną fizjonomię, nieraz mężczyźni z delikatniejszymi rysami twarzy, są przytłaczani przez intuicyjnie większe okulary przeznaczone dla mężczyzn, dlatego nie bójmy się przymierzać i eksperymentować! Koniec końców, nigdzie nie będzie napisane, że nosimy damskie oprawki.

2. Producent oraz wykonanie

Jak powszechnie wiadomo, wygląd to nie wszystko. Tak samo jest w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Oczywiście, jest on bardzo ważny, jednak należy pamiętać że jest to produkt służący nie tylko upiększeniu właściciela, lecz również ochronie bardzo ważnego narządu jakim jest oko. Uliczni sprzedawcy kuszą niskimi cenami swoich produktów, jednak okulary za 10zł kupione na bazarze nie dają żadnej gwarancji właściwej ochrony i komfortu użytkowania.
W salonach optyka-victoria.pl dbamy o jakość naszych produktów i pozyskujemy je jedynie od sprawdzonych i rzetelnych producentów. Warto sięgnąć po okulary oferowane przez najlepsze światowe marki takie jak Ray-Ban, Bergman Sun czy Solano, dostępne w naszej ofercie. Produkty przez nie oferowane są wykonane z najlepszej jakości tworzyw, estetyczne, spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa i co równie ważne, objęte gwarancją trwałości. Jesteśmy zdania, że warto dołożyć przysłowiowe „parę groszy” i zakupić produkt renomowanej marki polecanej przez rzeszę klientów na całym świecie, zyskując tym samym produkt spełniający swoje funkcje przez wiele lat, niż chcąc zaoszczędzić kupić okulary, które po niedługim czasie będą wymagać wymiany lub naprawy.

Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych sprawia że nie tylko jesteśmy zadowoleni z naszego nowego zakupu, lecz również czujemy się komfortowo i bezpiecznie użytkując nowe okulary. Mamy nadzieję że opisane kwestie sprawią, że wybór i zakup idealnego produktu będzie prosty i przyjemny!