Jeśli którakolwiek z części ciała może zostać uznana za niedocenioną, to byłyby to właśnie oczy. Bądźmy szczerzy: czy pielęgnacja oczu naprawdę znajduje się na szczycie listy priorytetów? Prawdopodobnie nie i raczej nie jest to konieczne, jednak zdecydowanie powinniśmy poświęcać im więcej uwagi, niż robimy to obecnie. Pomyślmy o tym, jak wiele robią oczy dla nas przez cały dzień, od momentu, kiedy je otworzymy, aż do zamknięcia ich przed snem, aby w końcu trochę odpoczęły. Dbanie o nie jest niezbędne, dlatego przedstawiamy, jak można to zrobić.

Jak dbać o zdrowie oczu?

Zdrowa dieta podstawą do zdrowych oczu

Dobre zdrowie oczu zaczyna się od jedzenia, które znajduje się na naszym talerzu. Składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, luteina, cynk oraz witaminy C i E, mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z oczami, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma. Warto wypełnić swoją dietę następującymi produktami:

  • Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż
  • Łosoś, tuńczyk i inne tłuste ryby
  • Jajka, orzechy, fasola i inne źródła białka mięsnego
  • Pomarańcze i inne owoce cytrusowe lub soki
  • Ostrygi i wieprzowina

Pamiętajmy że prawidłowo zbilansowane odżywianie (dieta) pomaga również utrzymać zdrową wagę. To obniża ryzyko otyłości i powiązanych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, która jest jedną z głównych przyczyn ślepoty u dorosłych.

Pozbycie się nałogu palenia

Palenie papierosów podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy, a także uszkodzenie nerwów w tym wzroku. Dodatkowo może wystąpić zwyrodnienie plamki żółtej. Poza tym palenie papierosów może prowadzić do sporej ilości innych problemów zdrowotnych. Jeśli próbowałeś rzucić nawyk, ale się nie udało, to warto zacząć od nowa, trzymaj się go. Im więcej razy spróbujesz rzucić palenie, tym większe prawdopodobieństwo, że odniesiesz sukces.

Noszenie okularów przeciwsłonecznych

Odpowiednia para okularów pomoże chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV zwiększa ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Wybierz parę, która blokuje 99% do 100% promieni UVA i UVB. Otoczone soczewki pomagają chronić oczy również z boku. Soczewki spolaryzowane zmniejszają odblaski podczas jazdy. Jeśli nosisz szkła kontaktowe, niektóre oferują ochronę przed promieniowaniem UV. Jednak nawet wtedy nadal dobrym pomysłem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych jako dodatkowej warstwy.

Odpoczynek dla oczu od komputera

Zbyt długa praca przy komputerze lub telefonie powoduje tak zwane: zmęczenie oczu, suchość oczu, rozmywanie się obrazu, ból głowy, szyi oraz pleców. Jeżeli w ciągu dnia spędzamy dużo czasu przed komputerem, to warto od czasu do czasu zrobić przerwę dla oczu. Poza tym, pamiętajmy że pracując przy komputerze bardzo potrzebne jest jasne światło z lampki. Starajmy się również unikać oślepiania przez okna i światła. W razie potrzeby można użyć ekranu przeciwodblaskowego. Kiedy wiemy, że przed sobą mamy wiele godzin pracy przed komputerem, warto robić krótką przerwę nawet co 20 minut oraz nieco dłuższe przerwy po kilku godzinach pracy.

Prawidłowe korzystanie ze szkieł kontaktowych

Prawdopodobnie znasz już podstawowe zasady korzystania z soczewek kontaktowych, jak np. obowiązkowe ściąganie ich przed snem. Wielu użytkowników soczewek kontaktowych nie zdaje sobie jednak sprawy, że nie powinni dopuścić do zamoczenia soczewek i kontaktu z wodą. Wyjmij soczewki przed wzięciem prysznica, rozpoczęciem pływania lub kiedy ma dojść do mocnego oblania twarzy wodą.

Noszenie kontaktów pod prysznicem i podczas pływania może narazić je na bakterie i pasożyty. Wchłaniają się do soczewek, które są kanałem prowadzącym prosto do oczu. Niektóre z patogenów mogą powodować podrażnienie oka lub infekcję oka, ale inne mogą być nawet poważniejsze. Jednym z nich jest Acanthamoeba, pasożyt, który może żyć w jeziorach i oceanach i powodować rzadką infekcję zwaną rogowaceniem oka Acanthamoeba. Jest to infekcja rogówki, która może powodować ból i zaczerwienienie oka, niewyraźne widzenie, wrażliwość na światło i nadmiernie łzawiące oczy. W najgorszych przypadkach zapalenie rogówki może powodować ślepotę.

Pamiętanie o okularach ochronnych przy remontach lub innych czynnościach mogących narazić je na zagrożenie

Dla wielu może się to wydawać zbędne, jednak pamiętanie o zakładaniu okularów ochronnych przy wykonywaniu wielu czynności może być zbawienne w skutkach. Szczególnie ważne jest to w momencie, kiedy zabieramy się do remontowania lub wykonywania jakichś prac w domu lub wokół niego. Może to być nawet, wydawać by się mogło proste, zawieszanie ramki ze zdjęciami. Założenie dodatkowej ochrony na oczy niczego nie kosztuje i zdecydowanie nie przeszkadza wykonywanej czynności. Daje za to dodatkową pewność i sprawia, że nie jesteśmy zagrożenie żadnymi problemami związanymi z oczami. Do każdej pracy z narzędziami warto zdecydować się na ubiór specjalnych ochronnych okularów.

Pamięć o regularnych wizytach u okulisty

Wiele osób, które nie odczuwają żadnych problemów ze wzrokiem, traktują wizyty u okulisty, podobnie jak wizyty u dentysty, kiedy nie doświadczamy żadnego bólu – za coś zbędnego. Jest to jednak bardzo poważny błąd, który może jednego dnia zaważyć o tym, że konieczne będzie noszenie okularów. Systematyczne badania wzroku są szczególnie ważne w przypadku małych dzieci oraz nastolatków w wieku dorastania. To wtedy stale rosną tkanki organizmu i razem z nimi także gałki oczne i inne fragmenty oka. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie powinni dbać o badania w takim samym wymiarze. Warto umawiać się na systematyczne badania co najmniej raz na dwa lata.

Jeszcze lepszą opcją jest udawanie się na kontrolne badania co rok. Jest to ważne, nawet jeśli uważasz, że masz świetne widzenie. Regularne badania oczu mogą pomóc wykryć choroby oczu i stany, które mogą nie mieć wczesnych objawów, takie jak jaskra, krótkowzroczność, dalekowzroczność, zaćma, zespół suchego oka, zwyrodnienie plamki lub zapalenia spojówki. Każda z chorób z czasem może doprowadzić do bardzo poważnych chorób lub nawet ślepoty.

Co, jeżeli czujemy, że coś jest nie tak z naszym wzrokiem?

Zdarza się, że pomimo starań sami odkrywamy, że coś jest nie w porządku z naszym wzrokiem. Wtedy przychodzi nam zdecydować, czy powinniśmy udać się do okulisty, czy do optometrysty, dlatego wyjaśniamy, na czym polega różnica. Okulista jest specjalistą od diagnostyki i leczeniu problemów z oczami. Decyduje również o doborze okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Optometrysta to z klei osoba, która specjalizuje się głównie kompensowaniem wad wzroku z użyciem soczewek kontaktowych, okularów i innych sposobów. Jest też odpowiedzialny zaleczenie zeza. Oto zakres usług, które świadczy optometrysta.

Są nimi m.in.: badanie wady wzroku, które ma na celu ustalenie sposobu leczenia i korekty wady, sprawdzanie zakresu pola widzenia, funkcji dróg wzrokowych, ruchu gałki ocznej oraz ciśnienia śródgałkowego, diagnoza chorób oczu, odkrywanie problemów z ruchem gałki ocznej oraz widzeniem dwuocznym i ich leczenie. Zajmuje się również przepisywaniem i dobieraniem soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych. A także dostosowywaniem ich do stylu życia pacjenta w najbardziej wygodny sposób. Dowiemy się od niego także o tym, w jaki sposób powinno się pielęgnować soczewki oraz dbać o swój wzrok. Krótko mówiąc zarówno okulista, jak i optometrysta zajmują się podobnymi zadaniami.

Zakłady Optyczne Victoria

W ostatnich latach coraz więcej osób zarówno w młodym, jak i nieco starszym wieku zmaga się z problemami oczu. Powodów takiego zjawiska może być wiele. Z jednej strony jest to wynik stale rosnącej liczby godzin spędzanych na używaniu urządzeń elektronicznych, jak np. komputer oraz telefon, jak również braku znajomości zasad odpowiedniego dbania o higienę i zdrowie oczu.

W przypadku osób, którym wydaje się, że ich wzrok się pogorszył, warto udać się do jednego z salonów Victoria. Miasta, w których możemy przyjść na badanie wzroku oraz kupi soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne to: Szczekociny, Jaworzno, Zawiercie, Trzebina, Pilica i Krzeszowice. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą na stronie firmy. Zapewniamy, że będą Państwo zadowoleni z jakości oferowanych usług.