Zmysł wzroku jest jednym z naszych głównych odbiorników otaczającego nas świata. Powinno nam zatem bardzo zależeć na zachowaniu ich zdrowia. Jeżeli używamy soczewek kontaktowych– czyli odpowiednio ukształtowanego, specjalnego materiału nakładanego bezpośrednio na gałkę oczną- powinniśmy szczególnie dbać o ich higienę.

PŁYN DO SOCZEWEK KONTAKTOWYCH- RODZAJE

Nowoczesne technologie zaowocowały odstąpieniem od dwóch rodzajów płynów, jakie wykorzystywane były w codziennej pielęgnacji soczewek kontaktowych– dawniej używano jednego płynu do czyszczenia soczewek, drugiego- do ich przechowywania. Skład płynów do soczewek kontaktowych zmieniał się wraz z rozwojem materiałów stosowanych do ich produkcji. Aktualnie najpopularniejszymi płynami, używanymi do pielęgnacji soczewek są płyny jednostopniowe- uniwersalne, spośród których możemy wyróżnić:

  • płyny wielofunkcyjne do soczewek kontaktowych- jednocześnie oczyszczają, wraz z pozbyciem się osadów białkowych, odkażają i nawilżają soczewki kontaktowe; są odpowiednie do ich czyszczenia i przechowywania; występują w wariancie do oczu wrażliwych- dla osób z nadwrażliwością oczu; dzięki płynom wielofunkcyjnym, do pielęgnacji soczewek kontaktowych niezbędne są tylko płyn wielozadaniowy i pojemnik do przechowywania; oraz
  • płyny oksydacyjne do soczewek kontaktowych- posiadają w swoim składzie nadtlenek wodoru, który-pod wpływem metalowej płytki, stanowiącej katalizator dla nadtlenku wodoru-zamienia wodę utlenioną w tlen i wodę. Tak wywołany proces oksydacji czyści i dezynfekuje soczewki kontaktowe. Płyn oksydacyjny pozbawiony jest konserwantów, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików. Wadą metody oksydacyjnego oczyszczania soczewek kontaktowych jest konieczność neutralizacji nadtlenku wodoru- nie wolno doprowadzić do jego kontaktu z rogówką. Neutralizacja ta odbywa się przy użyciu tabletek neutralizujących, załączanych przez producenta do płynu, lub specjalnego pojemniczka z dyskiem nautralizującym

Optyka Victoria to profesjonalne zakłady optyczne z bogatą ofertąSOCZEWKI KONTAKTOWE A PŁYN DO ICH PIELĘGNACJI

Płyny do soczewek kontaktowych są mieszanką różnych specjalistycznych składników. Każdy produkt bazuje na wodzie, do której dodawane są w odpowiednich proporcjach konserwanty, substancje nawilżające , środki czynne, służące usuwaniu osadów oraz substancje zwalczające drobnoustroje. Z uwagi właśnie na różnice w składach najodpowiedniejszym jest stosowanie jednego płynu (tego samego rodzaju, tego samego producenta) do jednej pary soczewek kontaktowych przez cały okres ich użytkowania. Zmiana płynu lub ich mieszanie może bowiem powodować nieprzewidywalne skutki wobec soczewki, jak i oka. Reakcja dwóch mieszanin o różnych składach może wywołać podrażnienie rogówki lub spojówek, przekrwienie oczu, podrażnienia.

SUBSTANCJE ZAWARTE W PŁYNACH DO SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Dobór odpowiedniego płynu do soczewek kontaktowych jest niezwykle ważny, z uwagi na jego kontakt z wrażliwą na oddziaływanie substancji chemicznych rogówką. Składy niektórych preparatów mogą zawierać substancje powszechnie uznawane za uczulające, dlatego przed zakupem, w szczególności w przypadku posiadania nadwrażliwości, powinniśmy zapoznać się ze składem mieszaniny.

soczewki kontaktowe w zakładach optycznych Optyka VictoriaDo podstawowych składników, jakie możemy spotkać w składzie płynów do soczewek kontaktowych należą:

• woda, jako substancja bazowa;

• substancje nawilżające, jak prowitamina B5, hialuronian sodu lub sorbitol;

• substancje bakteriobójcze, np. kwas wersenowy, kwas edetynowy;

• środki stabilizujące pH (kwas borny);

• substancje powierzchniowo czynne (czyszczące);

• konserwanty.

JAKI PŁYN JEST DLA MNIE?

Kupując płyn do soczewek powinniśmy po pierwsze zwrócić uwagę na rodzaj soczewek, z jakich korzystamy. Inny płyn przeznaczony jest bowiem do soczewek twardych, inny do miękkich, i nie wolno stosować ich zamiennie.

Płyn do soczewek powinien być dostosowany do naszych indywidualnych preferencji w zakresie jego tolerancji przez nasze oczy. Należy zwrócić uwagę na substancje mogące wywoływać podrażnienia lub uczulenia, i wybierać płyny ich nie zawierające. Poza tym powinniśmy określić, ile mamy czasu na pielęgnację naszych soczewek kontaktowych- i w zależności od tego zdecydować się na odpowiednią metodę oczyszczania.