Wykonywanie badań, które mają za zadanie sprawdzić kondycję aparatu wzroku klienta, jest pierwszym działaniem, podejmowanym po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości. Wizyta w profesjonalnym gabinecie okulistycznym, który dysponuje najwyższej jakości sprzętem, innowacyjnymi technologiami oraz wykwalifikowanym zespołem medycznym, gwarantuje fachowe wykonanie każdej usługi i niezawodną pomoc każdemu klientowi.
Badanie wzroku – procedura
Standardowe badanie wzroku odbywa się w gabinecie okulistycznym. Polega na dokonaniu sprawdzenia aparatu wzroku pod wieloma kątami, za pośrednictwem wykonania szeregu testów. Oczy sprawdzane są pod względem różnorodnych dolegliwości. Przy okazji tych działań przeprowadzany jest specjalistyczny wywiad, w którym ustalany jest stan ogólnego zdrowia pacjenta i deklarowana jest obecność ewentualnych chorób przewlekłych takich jak np. cukrzyca. Większość prowadzonych badań polega na wykorzystaniu sprzętów, do których pacjent ma za zadanie spoglądać. Głowa układana jest swobodnie na podpórce brody, zaś czoło opiera się o wyznaczone w tym celu miejsce. Jeżeli pacjent, który zjawia się na badanie, jest posiadaczem okularów korekcyjnych – są one sprawdzane przy pomocy dioptromierza. Specjalista może wówczas określić aktualną moc szkieł i w wyniku badania ocenić, czy należy je wymieniać.
Badanie wzroku – wykorzystywane narzędzia
W celu wykonania badania wzroku specjalista wykorzystuje tak zwany keratomietr, który pozwala dokonać pomiaru rogówki. Pozwala to na ocenienie, czy u pacjenta nie występuje odkształcenie rogówki. Dzięki wykonaniu tego badania z powodzeniem można dobrać najlepsze soczewki kontaktowe do zindywidualizowanych potrzeb pacjenta. Ten przyrząd służy również do badania autorefrakcji, które sprawdza odpowiednie skupienie wzroku i sposób, w jaki światło zostaje załamywane, docierając do oka.
Innym, równie ważnym rodzajem przeprowadzanego badania, jest ocena ciśnienia wewnątrzgałkowego. Tego pomiaru dokonuje się przy użyciu tonometru bezdotykowego, który ma za zadanie mierzyć ciśnienie wewnętrzne okna. To działanie pozwala ocenić stan zdrowia oraz wykrywać w porę wszelkie ewentualne nieprawidłowości w postaci podwyższonego ciśnienia w tym obrębie, które tworzy ryzyko rozwinięcia się jaskry. Wcześnie podjęte leczenie daje specjaliście szereg możliwości pomocy pacjentowi.
Kolejnym badaniem, które można wykonać w celu zbadania wzroku jest technika cyfrowej fotografii dna oka. Dzięki temu specjalista uzyskuje zdjęcie tylnej części gałki ocznej. Daje to liczne możliwości holistycznej oceny zdrowia aparatu wzroku pacjenta. Niezwykle istotnym badaniem jest również sprawdzenie obecności martwych punktów w peryferyjnym polu widzenia jednostki. Wzrok pacjenta winien być skupiony na określonym, jednym punkcie, który usytuowany jest w specjalistycznym urządzeniu badającym.
Badanie wzroku – przebieg
Profesjonalne salony optyczne przykładają dużą wagę do skrupulatnego określenia obecnego stanu zdrowia aparatu wzroku każdego pacjenta. By przygotować się na zaplanowaną wizytę, należy przekazać specjaliście wszystkie informacje, które dotyczą stanu zdrowia, operacji, przyjmowanych leków, chorób przewlekłych oraz wszystkich schorzeń, które mogą oddziaływać negatywnie na aparat wzroku. Niezwykle ważne może okazać się opowiedzenie o obciążeniach genetycznych, czyli chorobach, które pojawiały się w rodzinie. Dzięki temu można zabezpieczyć pacjenta i monitorować jego stan zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem określonego schorzenia. Warto określić również swój tryb życia, dietę, aktywność fizyczną i ilość czasu, która spędzana jest przed monitorem.
Na pierwszej wizycie można spodziewać się przeprowadzenia badania z wykorzystaniem tablicy Snellena. Jest to powszechnie znana metoda, która polega na rozpoznawaniu liter w rzędach, które mają różnorodne rozmiary. Pacjent udziela odpowiedzi w pierwszej fazie bez użycia okularów, by następnie powtórzyć ćwiczenie przez foropter. Dzięki temu specjalista precyzyjnie dopasuje soczewki lub moc szkieł okularowych. Innym badaniem jest użycie lampy szczelinowej, która emituje jasne światło i szkło powiększające. Tym sposobem specjalista dokonuje oceny przedniego i tylnego odcinka oka. Badany ma za zadanie kierować wzrok do góry, w dół, w lewo i prawo. Kolejnym krokiem jest zakrycie i odkrycie oczu, dzięki czemu uzyskuje się wgląd w reakcje na zmianę poziomu naświetlenia. Można w ten sposób ocenić również odległość między źrenicami.
Badanie wzroku – omówienie wyników
Omówienie badań ze specjalistą da pacjentowi odpowiedź na wszelkie nurtujące go pytania. Lekarze okuliści, optometryści i ortoptyści z Optyka Victoria służą kompleksową pomocą każdemu klientowi od momentu wykonywania badań, aż do finalizacji wykonywania rzemieślniczych, autorskich szkieł i oprawek. Wykorzystywany najnowocześniejszy sprzęt i innowacyjne technologie stanowią świetną profilaktykę prozdrowotną, do której zachęca się każdego. Wszyscy pacjenci mogą liczyć na holistyczne, indywidualne podejście do ich unikalnego przypadku i towarzyszenie w całym procesie od badania, aż do wręczenia najlepiej dopasowanych szkieł i oprawek do rąk klienta.
Realizujemy recepty NFZ.