Dbanie o prawidłowe funkcjonowanie aparatu wzroku jest niezwykle ważne. Dzięki wprowadzeniu oddziaływań profilaktycznych i czujności w wypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów, można zapewnić sobie świetny wzrok na bardzo długi czas. Współpraca z optykiem, który wyróżnia się długoletnim doświadczeniem, świadczy kompleksowe usługi i posiada bardzo wysokie kompetencje w swojej dziedzinie to inwestycja w przyszłość.

Optyk i okulista w Jaworznie

Obrzęk plamki żółtej – czym jest?

Obrzęk plamki żółtej występuje w wyniku skumulowania się płynu w centralnym punkcie siatkówki. Plamka zbudowana jest z komórek, które mają za zadanie wykrywać wszelkie bodźce, pochodzące ze światła, a które docierają do oka. Najwięcej z nich występuje właśnie w obszarze plamki. Dzięki temu można dostrzegać wszystkie obrazy z otoczenia z ogromnymi detalami. Obrzęk plamki żółtej może generować niepokojące objawy takie jak pogorszenie widzenia. Dolegliwość ta występuje w wielu schorzeniach okulistycznych, do których należą:
 • cukrzyca,
 • zakrzep zlokalizowany w obrębie żył siatkówki,
 • powikłania, które mogą wynikać z przebytego zapalenia błony naczyniowej,
 • stan po przeprowadzeniu operacji zaćmy.

Salony optyczne i okulista w Jaworznie, Krzeszowicach, Trzebnicy, Pilica

Obrzęk plamki żółtej – kogo dotyczy?

Niestety obrzęk plamki żółtej dotyczy dość szerokiej grupy osób. Może wystąpić u osób, które borykają się z przewlekłą chorobą cukrzycową. Do grupy ryzyka należą również palacze i kobiety w ciąży. Czynnikami, które istotnie wpływają na zwiększenie niebezpieczeństwa, które niesie ze sobą wystąpienie obrzęku plamki żółtej należą:

 • wiek,
 • ciąża,
 • występowanie nadciśnienia tętniczego,
 • uzależnienie od nikotyny,
 • występowanie chorób zapalnych,
 • zaburzenia funkcjonowanie układu immunologicznego.

Obrzęk plamki żółtej może pojawić się również w konsekwencji przejścia operacji usunięcia zaćmy. W naczyniach krwionośnych dochodzi wówczas do zatoru, powstałego w wyniku nagromadzenia się płynów w obszarze plamki. Osobami, które znajdują się w grupie ryzyka, są również te, które borykają się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Niebezpieczny okazuje się również podwyższony poziom cholesterolu we krwi. W chwili, gdy dochodzi do zatoru naczyń krwionośnych, nagromadzony płyn wycieka wprost do plamki. W konsekwencji pojawia się obrzęk gałki ocznej oraz znacznie pogorszona jakość widzenia.

Salony optyczne i dobry okulista. Tanie okulary

Cukrzycowy obrzęk plamki żółtej – czym jest?

Obrzęk plamki żółtej spowodowany jest nagromadzeniem się krwi i płynów w jej okolicy. Stan ten wynika z nieszczelności naczyń krwionośnych w obrębie siatkówki. Najczęściej występowanie obrzęku plamki żółtej kojarzone jest z cukrzycą. Osoby, które już raz zetknęły się z wystąpieniem tego schorzenia, muszą pamiętać o corocznym badaniu wzroku. Specjalista może w profesjonalnych warunkach gabinetowych sprawdzić, czy nie występuje u pacjenta retinopatia cukrzycowa. Bycie pod stałą kontrolą lekarską pozwala zabezpieczyć pacjenta przed nieprzewidzianym obrzękiem plamki żółtej oraz innymi dolegliwościami, które związane są z aparatem wzroku. Wiele z nich niestety ma podłoże cukrzycowe.

Obrzęk plamki żółtej – jakie są objawy?

Zwykle początek obrzęku plamki żółtej przebiega bezobjawowo, dlatego często pacjenci nie mają świadomości, iż dotyka ich to schorzenie. Gdy na przestrzeni czasu dolegliwość ta zaczyna przybierać na sile, można zaobserwować u siebie takie objawy jak:

 • znaczne trudności z czytaniem,
 • rozmazany obraz,
 • wysoką wrażliwość na ostre światło,
 • falowanie obrazu, szczególnie przy obserwacji linii prostych,
 • pojawiające się w polu widzenia ciemne punkty,
 • zmiany kształtu widzianych przedmiotów,
 • zaburzenia w rozpoznawaniu rozmiarów,
 • znikanie części obserwowanego przedmiotu,
 • zaburzenia w postrzeganiu kolorów.

Obrzęk plamki żółtej nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie powyższe objawy, powinien niezwłocznie udać się do specjalisty, by zweryfikować podłoże problemu.

Dobry optyk i okulista - Salony Victoria

Obrzęk plamki żółtej – jak leczyć?

Specjalista, który podejrzewa u pacjenta występowanie obrzęku plamki żółtej, przeprowadza skrupulatne badanie wzroku. Aplikowane do oka są krople, które powodują rozszerzenie się źrenic. To działanie ma na celu uzyskanie lepszej widoczności w trakcie badania. Następnie sprawdzane jest dno oka przy pomocy lampy szczelinowej. Dzięki emitowaniu jasnego światła, pozwala ona precyzyjnie określić kondycję aparatu wzroku pacjenta. Badanie bywa połączone ze sprawdzeniem ostrości wzroku przy pomocy tablicy z rzędami liter w różnorodnych rozmiarach. Niejednokrotnie wykonuje się również tomografię koherencyjną. Metodami leczenia jest wykonywanie zastrzyków gałki ocznej lub przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych.

Warto udać się do Optyka Victoria, który dysponuje profesjonalnymi gabinetami okulistycznymi i najnowszymi, innowacyjnymi technologiami badań. Wyjątkowy zespół tworzą lekarze okuliści, optometryści oraz ortoptyści, którzy służą kompleksową pomocą w przypadku uwypuklenia się u pacjenta niepokojących dolegliwości. Praca rzemieślnicza i samodzielne wytwarzanie zindywidualizowanych, dopasowanych do klienta okularów, szkieł i oprawek to kolejna, ogromna zaleta Optyka Victoria.