Titanflex

Okulary na miarę XXI wieku

Ponad 25 lat temu marka TITANFLEX firmy Eschenbach Optik zrewolucjonizowała rynek optyczny, a lekkie, elastyczne i wytrzymałe okulary TITANFLEX od razu zjednały sobie liczne grono użytkowników. Znawcy doceniają niemieckie wzornictwo i kompetencję w zakresie konstrukcji, a okulary TITANFLEX doskonale sprawdzają się zarówno w stylu casual, jak i biznesowym. Tajemnica tego sukcesu tkwi w zastosowanym materiale – jest to tytan, ale z pamięcią kształtu.

Tytan

To jeden z najbardziej rozpowszechnionych składników skorupy ziemskiej. Występuje wyłącznie w postaci chemicznie związanej, jako składnik minerałów, dlatego jego pozyskiwanie jest skomplikowane. Aby uzyskać metal, minerał ten trzeba poddać różnym procesom chemicznym. To dzięki nim tytan staje się tak wartościowy i jest stosowany zarówno w czystej postaci, jak i w różnych stopach. Czysty tytan ze względu na wyjątkową wytrzymałość jest używany m.in. w przemyśle chemicznym, energetyce, transporcie lotniczym, medycynie i architekturze.

Tytan z pamięcią kształtu

Dzięki badaniom, prowadzonym np. przez NASA i marynarkę wojenną USA, powstały innowacyjne stopy tytanu, który jest nie tylko wysoce elastyczny, lecz również „zapamiętuje” kształt. Ten stop jest obecnie wykorzystywany w wielu dziedzinach. Ponadto naukowcy nieustannie rozwijają nowe obszary zastosowań, szczególnie w rewolucyjnych technologiach przyszłości. Specjaliści od kosmonautyki używają formowanego tytanu do odblokowania paneli słonecznych w ekstremalnych temperaturach. Dzięki temu można zrezygnować z podatnych na usterki systemów sterowania. Projektanci okrętów podwodnych badają właściwości stopu pod kątem nowych, bardziej ekonomicznych technologii napędowych, które imitują ruchy ryb. W chirurgii stosuje się stenty tytanowe z pamięcią kształtu, aby zapobiec ponownemu zwężeniu naczyń krwionośnych po zawale serca. W ortopedii bardzo elastyczne kotwice ułatwiają przyczepianie ścięgien i tkanek do kości. W robotyce tytan z pamięcią kształtu umożliwia symulację kontrolowanych ruchów ludzkich.

Sprawdź naszą

Ofertę

Sprawdź nasze

Salony