Soczewki kontaktowe już wiele lat temu zmieniły życie wielu osób cierpiących na wady wzroku. Nie tylko poprawiają jakość widzenia, ale są bardzo komfortowe i dyskretne. Pozwalają poczuć się bardziej swobodnie i są niezastąpione w przypadku osób lubiących aktywny tryb życia. Z badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że noszenie szkieł kontaktowych podnosi poziom samooceny nawet o 60% w porównaniu z noszeniem okularów. Nic więc dziwnego, że ponad 15% społeczeństwa wybiera je jako sposób na korekcję wad wzroku. Z kolei 9 na 10 mieszkańców Europy zapewnia, że soczewki warunkują dużo lepszą ostrość widzenia podczas uprawiania sportu. Jakie jeszcze zalety mają soczewki kontaktowe? Czy każdy może je nosić, czy może istnieją przeciwwskazania do sięgania po ten wyjątkowy wynalazek? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższych akapitach.

Czy soczewki zapewniają odpowiednie dotlenienie gałki ocznej? Oczywiście, że tak!

Z czego powstają soczewki kontaktowe? Wiele osób jest przekonanych, że są to niewielkie szkiełka przypominające wyglądem maleńki spodeczek. Nic bardziej mylnego! Soczewki kontaktowe muszą być przede wszystkim bezpieczne dla oczu. Pierwsze modele, jakie przed laty pojawiły się w salonach optycznych, były wykonane z hydrożelu. Te, które dziś możecie kupić u optyka są silikonowo-hydrożelowe. Co to oznacza w praktyce? Innowacyjne tworzywo cechuje się wyższą przepuszczalnością tlenu. Dzięki temu soczewki kontaktowe zapewniają odpowiednie dotlenienie rogówki i zapobiegają różnorodnym schorzeniom wzroku. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od rodzaju, zawierają różną ilość wody, która waha się w granicach od 30 do 70%. Im wyższa jest ilość wody w soczewce, tym lepsza jest jej przepuszczalność. Najniższym współczynnikiem charakteryzują się soczewki roczne, najwyższym jednodniowe. Aby zapewnić oczom odpowiednią ilość tlenu zaleca się zdejmowanie soczewek na kilka godzin w ciągu doby. Najlepiej jest robić to na noc.

Kto może sięgnąć po soczewki kontaktowe?

Zastanawiacie się, dla kogo są przeznaczone soczewki korekcyjne? Tak naprawdę dla wszystkich. Bez znaczenia pozostaje w tej kwestii wiek. Po rozwiązanie to mogą sięgać zarówno bardzo młode osoby, jak i pacjenci w podeszłym wieku. Nie możecie jednak zapominać o tym, że warunkiem wygody i zdrowia oczu jest odpowiedni dobór soczewek. Najlepiej w tej kwestii skontaktować się ze specjalistą, który dodatkowo podpowie, w jaki sposób zakładać soczewki i jak je pielęgnować. Soczewki kontaktowe są szczególnie zalecane osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Są wygodne i pozwalają całkowicie zapomnieć o wadzie wzroku. Doskonale sprawdzają się podczas biegania, jazdy na rowerze, pływania czy zajęć w klubie fitness.

Najważniejsze zalety szkieł kontaktowych

Soczewki kontaktowe mają szereg zalet. Oprócz wspomnianej już wygody, na ich korzyść przemawia to, że nie ograniczają pola widzenia tak, jak klasyczne okulary. Nosząc soczewki możecie także zapomnieć o problemie parowania szkieł w momencie wejścia z zimnego pomieszczenia do chłodnego. Nie stwarzają także problemów podczas deszczowej pogody. Sprawdzają się ponadto pod względem estetycznym, szczególnie u osób z dużą wadą wzroku przekraczającą 6 dioptrii. Gwarantują wówczas naturalny wygląd i jednocześnie korygują wadę. Nowoczesne soczewki kontaktowe mają ponadto wbudowany filtr UV chroniący przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że noszenie soczewek kontaktowych nowej generacji stanowi swoistą ochronę przed infekcjami oczu.

soczewki kontaktowe

Korekcyjne, kosmetyczne, a może dwa w jednym?

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych – czy Wy również zadajecie sobie to pytanie? Zatem spieszymy z odpowiedzią. Najbardziej popularne są oczywiście zwykłe soczewki korekcyjne. Rozwiązania te są zalecane osobom cierpiącym na krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Z kolei soczewki toryczne są przeznaczone dla pacjentów z astygmatyzmem. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także soczewki progresywne, znajdujące zastosowanie w przypadku tzw. starczowzroczności. Na czym ona polega? O schorzeniu tym mówi się wtedy, kiedy oko traci zdolność do akomodacji i pojawiają się problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Soczewki te dostosowują się do odległości, z jakiej patrzycie na obiekt. Schorzenie to występuje zwykle po 40 roku życia. Drugim typem soczewek kontaktowych są soczewki lecznicze, pełniące rolę opatrunku na oko. Stosuje się je przy chorobach rogówki, po niektórych zabiegach korekcji wzroku czy w celu zniesienia dolegliwości bólowych o zróżnicowanej genezie. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także soczewki kosmetyczne. To rozwiązania, które po nałożeniu na oko zmieniają kolor tęczówki. Mogą być wykorzystywane w celach stricte estetycznych lub maskować różne zmiany pojawiające się na gałce ocznej w wyniku urazu, czy mające postać wrodzoną. Pamiętajcie o tym, że soczewki kosmetyczne mogą jednocześnie pełnić rolę korekcyjnych.

Jednodniowe czy do noszenia na dłużej? Które soczewki wybrać?

Soczewki dzieli się także ze względu na czas noszenia oraz trwałość. W pierwszym przypadku wyróżniamy rozwiązania, które mogą pozostawać na oku od kilku do kilkudziesięciu godzin. Następnie należy je zdjąć i zanurzyć w płynie do czyszczenia soczewek. Osoby, które nie chcą każdego dnia zdejmować soczewek korekcyjnych mogą sięgnąć po produkty do noszenia ciągłego, które po upływie określonego czasu  – dwóch tygodni czy miesiąca, są zdejmowane i wyrzucane. Rozwiązania te są wykonane ze specjalnego materiału, który warunkuje dobry dopływ tlenu do rogówki. A jak ocenić, czy soczewka nie jest już zużyta? Z dylematem tym nie muszą borykać się osoby, które wybierają produkty ze ściśle określonym czasem użytkowania. Ryzyko noszenia złej soczewki jest w tym przypadku maksymalnie zredukowane, co pozwala zachować odpowiednią higienę i zdrowie oczu. Bez względu na to, warto jednak uważnie przyglądać się soczewkom. Niepokojącym objawem są wszelkie rysy i odkształcenia. Z tego względu warto obejrzeć soczewkę przed nałożeniem jej na oko. Jeżeli leżąc na palcu, zachowuje swoją formę, oznacza to, że jest odpowiednia do użytkowania, o ile oczywiście nie minął termin jej wymiany. Sygnałem do bezwzględnej wymiany soczewki są także osady białkowe oraz resztki makijażu, które nie schodzą po namoczeniu w płynie do czyszczenia.

Soczewki jednodniowe – dlaczego warto po nie sięgnąć?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się soczewki jednodniowe. I chociaż jest to dość kosztowne rozwiązanie, jego zalet nie sposób przecenić. Dlaczego? Ponieważ pozwalają zachować najwyższy poziom higieny oka. Nie istnieje w tym przypadku obawa o to, czy soczewka nie jest zużyta lub zanieczyszczona, ponieważ jest wyrzucana po jednym dniu noszenia. Produkty tego typu mogą być wybierane zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Chcecie pójść na basen, ale obawiacie się zabrudzenia soczewek chlorem? A może macie ochotę na mocniejszy makijaż? Soczewki jednodniowe z pewnością okażą się wówczas strzałem w dziesiątkę. Jeżeli zwykle nosicie modele dwutygodniowe albo miesięczne, wystarczy, że na czas noszenia soczewek jednodniowych zanurzycie je w płynie do czyszczenia. Optycy i lekarze okuliści coraz częściej odradzają natomiast sięganie po soczewki roczne i półroczne. Powodem jest to, że po tak długim czasie produkty te wymagają odbiałczenia. To z kolei niesie ryzyko uszkodzenia ich struktury. Soczewki noszone przez sześć czy dwanaście miesięcy warunkują też niższy poziom higieny i mogą prowadzić do infekcji oczu.

Trudne w użytkowaniu? Wcale nie!

Jak założyć soczewkę kontaktową? To dylemat, z którym borykają się przede wszystkim osoby sięgające po nie pierwszy raz. Tymczasem samo nałożenie szkła kontaktowego jest bardzo proste. Soczewkę najlepiej jest zakładać najpierw na prawe oko. W tym celu wystarczy wyjąć ją z opakowania opuszkiem palca. Następnie należy podnieść ją na wysokość wzroku i przekonać się, czy ma odpowiedni półkolisty kształt. Soczewkę, która zmieniła formę należy bezwzględnie wyrzucić. Kolejnym krokiem jest położenie soczewki na oku, przytrzymując drugą ręką powiekę. Później wystarczy tylko zamrugać, aby upewnić się czy produkt dobrze leży na gałce ocznej. A jak zdjąć soczewkę kontaktową? Równie prosto. Wystarczy od dołu lekko „uszczypnąć” ją palcem wskazującym i kciukiem. Nie można natomiast dotykać soczewek paznokciami. Z jednej strony jest to prosta droga do infekcji, z drugiej, łatwo w ten sposób ją uszkodzić. Zakładając i zdejmując szkła kontaktowe, pamiętajcie o tym, aby zawsze dokładnie umyć ręce, opłukać je z mydła i wytrzeć ręcznikiem, upewniając się, że na dłoniach nie zostały pyłki i włókienka materiału. Nie zapominajcie także o pojemniku na soczewki. Po każdym użyciu należy go dokładnie opłukać i pozostawić do wyschnięcia. Błędem, jaki popełnia wiele osób, jest też mycie soczewek wodą. Do tego celu nadaje się jednak wyłącznie specjalny płyn do czyszczenia soczewek. Ważne jest, aby pod żadnym względem nie dotykać zakończenia butelki z płynem dłońmi, ponieważ mogłoby to doprowadzić do rozwoju drobnoustrojów.

Główne przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Bez względu na to, że produkowane obecnie soczewki kontaktowe są bardzo bezpieczne, istnieją przeciwwskazania do ich noszenia. Najczęściej spotykanym są alergie oraz infekcje oka. W tym przypadku soczewki mogłyby jedynie potęgować dolegliwości. Jeżeli jednak zależy Wam na komforcie, spróbujcie wypróbować soczewki jednodniowe, które sprawdzają się nawet w przypadku bardzo wrażliwych oczu. Po klasyczne soczewki nie powinny także sięgać osoby cierpiące na zespół suchego oka, mający hormonalne podłoże. Jeżeli natomiast pracujecie przy komputerze i często macie uczucie pieczenia oczu, nie zapominajcie o prawidłowym nawilżeniu gałki ocznej – szczególnie jeśli nosicie soczewki. Pomogą Wam w tym tzw. sztuczne łzy czyli krople, warunkujące odpowiedni poziom wilgotności w oczach. Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych jest ponadto zapalenie spojówek. Produkty te nie są również zalecane osobom borykającym się z cukrzycą oraz chorobami powodującymi trwały spadek odporności.