Każdy z nas słyszał i zapewne nie raz był u okulisty. To specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób oka oraz rożnych zmian występujących w jego okolicy. Jednak mało kto z nas był, lub słyszał o optometryście. A to kolejny specjalista, który może nam pomóc poprawić komfort i jakość widzenia. Jest jeszcze optyk, który wykonuje i naprawia okulary. Każdy z tych specjalistów jest potrzebny, aby kompleksowo zadbać o wzrok. Czym dokładnie zajmuje się każdy z wymienionych specjalistów?
Okulista – czym się zajmuje?
Okulista to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób oczu i wszelkich zmian, które występują w jego obrębie. Często, w trakcie badań, okulista może wykryć choroby dotyczące zupełnie innych narządów, np. cukrzycę lub nadciśnienie. Pacjenci zgłaszają się do okulisty najczęściej w momencie, gdy zaczynają gorzej widzieć, odczuwają dolegliwości bólowe w okolicy oczy lub chcą przeprowadzić profilaktyczne badanie oka. Okulista przeprowadza również okresowe badania, dopuszczające do pracy. Zajmuje się także diagnozą i leczeniem taki chorób jak astygmatyzm, jaskra czy zaćma. Leczy krótkowzroczność, nadwzroczność, zeza, stany zapalne oka, urazy, nowotwory i wiele innych chorób. Zakres jego działalność jest bardzo duży. Praca okulisty obejmuje wizyty w przychodni lub gabinecie prywatnym oraz zabiegi i operacje wykonywane na sali operacyjnej.
Zabiegi operacyjne mają na celu przywrócenie ostrości widzenia, często likwidują zaćmę, która jet chorobą występującą oraz powszechniej. Często operacje ratują wzrok pacjenta. Do okulisty warto chodzić regularnie, aby wykryć ewentualne problemy z oczami. Na wizytę należy umówić się niezwłocznie, gdy wzrok pogorszy się lub pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, np. mroczki, ból oczu, uczucie piasku pod powiekami. Profilaktyka i wczesnej wykrycie chorób oczu jest bardzo istotne, umożliwia szybko podjęcie leczenia. Wzrok jest bardzo ważny, dlatego należy pamiętać o regularnych badaniach. Lekarze okuliści przyjmują zarówno prywatnie, jak również na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Optometrysta – kto to taki?
Nazwa ta wydaje się dla większości ludzi mało znajoma. Każdy zna okulistę i optyka, jednak o optometryście mało kto słyszał. Optometryści, w przeciwieństwie do okulistów, nie zajmują się leczeniem i diagnozą chorób oczu. Dziedziną ich działalności jest diagnozowanie i korekcja wad wzroku, tj. krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starowzroczność. Diagnozują również zeza, heteroforię oraz zaburzenia akomodacji. Optometrysta, badając pacjenta może wykryć zmiany chorobowe w oku. W takim wypadku kieruje pacjenta do okulisty. Za granicą opotmetrysta jest pierwszym specjalistą, którego odwiedza się w momencie zauważenie problemów z widzeniem. W Polsce optometryści coraz częściej pracują w gabinetach optycznych, więc niedługo również Polacy będą traktować optometrystów jak pierwszych lekarzy, którzy będą dobierać im okulary. O wizycie u optometrysty warto pomyśleć w przypadku problemów z niewyraźnym widzeniem, zamazywaniem obrazu oraz w momencie, gdy chcemy dobrać soczewki lub odpowiednie okulary.
Do optometrysty warto zwrócić się również w sytuacje, kiedy zauważymy pierwsze problemy z ostrością widzenia. Często pierwsze symptomy, które powinny wzbudzić nasz niepokój to silne wpatrywanie się w monitor, aby odczytać drobne literki, mrużenie oczy w oczekiwaniu, aż wzrok się wyostrzy. Bardzo często problemy ze wzrokiem dotyczą osób, które pracują lub spędzają dużo czasu przy komputerze, telefonie lub tablecie. Często właśnie u takich osób, pojawiają się bóle oczu oraz niewyraźne widzenie. Właśnie taka sytuacja powinna nas skłonić do wizyty w gabinecie optometrysty. Opotometysta bada funkcje wzroku, diagnozuje zaburzenia gałki ocznej i wady widzenia dwuocznego, zajmuje się również rehabilitacją narządu wzroku. Diagnoza opiera się na badaniu za pomocą przyrządów, takich jak: tablice tekstowe, foropter, autorefraktometr, tonometr, biomikroskop czy oftalmometr. Opotometrysta, po badaniu, pomoże dobrać odpowiednie szkła lub soczewki korekcyjne, może również zlecić ćwiczenia, które poprawią ostrość widzenia. Rehabilitacja wzroku jest jedną z form leczenia, którą może zaoferować ten specjalista. Dobierając metodę korekcji wzroku, optometryści uwzględniają wszystkie parametry wzrokowe. Dzięki ich pomocy można nie tylko poprawić ostrość widzenia, ale również wyeliminować bóle głowy lub oczu, które często są spowodowane nieprawidłowym widzeniem.
Jak wygląda badanie u optometrysty?
Badanie u opotmetrysty składa się z kilku etapów, dzięki którym można dobrać idealne szkła. Na początku specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, na podstawie którego określa problem, z jakim przyszedł pacjent, pyta też o choroby występujące w rodzinie. Kolejny etap to badanie ostrości wzroku, które pomaga ustalić, ile i jak widzi pacjent. Następnie optometrysta wykonuje komputerowe badanie wzroku, a zaraz po nim badanie subiektywne, które polega na dobieraniu odpowiednich szkieł. Dodatkowo badane są funkcje wzrokowe, m.in. widzenie dwuoczne, czyli jak oczy ze sobą współpracują, akomodacja, czyli zdolność wyostrzania obrazu oraz ruchy oczne. Dopiero na podstawie takich szczegółowej diagnostyki, optometrysta jest w stanie dobrać odpowiednie szkła.
Optyk – czym zajmuje się ten specjalista?
Optyk, to osoba, która bierze w końcowym etapie poprawy wzroku, tzn. wykonuje okulary, na podstawie recepty wystawionej przez okulistę lub optometrystę. Do optyka należy również udać w razie potrzeby naprawy lub konserwacji okularów. W salonie optycznym również dokonać wymienić oprawki. Optyk wytwarza zarówno szkła korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne. Dobiera również szkła kontaktowe. Sam optyk nie wykonuje badania wzroku, od tego są pozostali specjaliści. Jednak jeżeli ma odpowiednie uprawienia, może wykonać komputerowe badanie wzroku oraz inne pomiary pomocne do wykonania okularów.
Podsumowując, w przypadku, kiedy mamy problem z pogorszeniem widzenia lub chcemy dobrać odpowiednie szkła, warto wybrać się do opotmetrysty. Jeżeli chcemy zbadać dno oka, podejrzewamy jakąś chorobę, bolą nas oczy, zauważyliśmy jakąś zmianę w oku, warto zdecydować się na wizytę u okulisty. Jeżeli chcemy zamówić, naprawić lub wymienić okulary, powinniśmy odwiedzić gabinet optyka. Czasami zdarza się, że wszyscy specjaliści pracują w jednym salonie, dzięki temu klient może zaoszczędzić czas i wszystko załatwić szybko i sprawnie. W trakcie jednej wizyty pacjent może zdiagnozować ewentualne choroby oczu u okulisty, dobrać odpowiednie szkła u optometrysty oraz niezwłocznie zamówić je u optyka. Jednym z takim salonów, gdzie pacjent obsługiwany jest kompleksowo, jest zakład optyczny Victoria.
Zakład optyczny Victoria – tradycja i nowoczesność.
Zakład optyczny Victoria to firma z przeszło dwudziestoletnią tradycją. W tym czasie zakład zyskał niesłabnącą renomę i zdobył uznanie oraz liczne grono stałych Klientów. Dumą firmy jest samodzielna produkcja okularów. Jest to praca rzemieślnicza, wykonywana przez doświadczonych pracowników, z wykorzystaniem wysokiej klasy sprzętu optycznego. Zakład posiada dwie szlifiernie, z których pochodzą wszystkie dostępne w salonach okulary. Salony optyczne Victoria znajdują się w kilku miastach w Polsce, tzn. w Jaworznie, Trzebini, Zawierciu, Pilicy, Krzeszowicach i Szczekocinach. W ofercie zakładu Victoria dostępne są okulary różnego typu, m.in. okulary progresywne, przeciwsłoneczne oraz oraz okulary indeksowe pocieniane. Staramy się pomóc wszystkim klientom, oferujemy okulary dostosowane dla potrzeb wszystkich pacjentów, również tych, z dużymi wadami wzroku, którym zależy na zmniejszeniu grubości noszonych szkieł. Posiadamy również atestowane okulary przeciwsłoneczne, które idealnie chronią oczy przed promieniowaniem słonecznym.
Zakład optyczny Victoria dba o zadowolenie wszystkich, nawet tych najmłodszych i zarazem najbardziej wymagających Klientów. To własnie z myślą o nich używane jest unikalne urządzenie do przesiewowej diagnostyki, pozwalające na bezdotykowe badanie. Ale salon Victoria to nie tylko sprzęt. Podstawą funkcjonowania firmy są zatrudnienie w niej ludzie. To oni dbają o to, aby każdy Klient wyszedł zadowolony. W naszej firmie pracują osoby, dla których praca to nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy, ale również pasja. A tylko pracując z pasją, można robić coś dobrze. W każdym salonie, oprócz optyka, pracuje również optometrysta, który pomoże w idealnym dopasowaniu szkieł. Aby odpowiednio dobrać szkła korygujące, należy zadbać o trzy elementy, tzn. dobraną przez optometrystę korekcje, właściwy wybór soczewek oraz prawidłowe umieszczenie soczewek w oprawkach. W naszych salonach, dzięki współpracy wszystkich specjalistów, jest to zapewnione. Dobieramy okulary do trybu życia, wykonywanej pracy oraz Państwa ulubionej aktywności. Zakład optyczny Victoria bierze udział w całym procesie doboru okularów, począwszy od diagnostyki, a na produkcji kończąc. Dzięki temu gwarantujemy, że oferowane okulary w 100% przyniosą zadowolenie i znacząco poprawią komfort życia każdego Pacjenta.
Każdy z zatrudnionych w firmie pracowników regularnie podnosi swoje kwalifikacje, nie tylko w kwestii zawodowej, ale również z zakresu obsługi klienta. Dbałość o zadowolenie klienta od zawsze była i jest naszą dewizą, którą od lat wcielamy w życie. Co nas jeszcze wyróżnia? Dbamy również o najbardziej pokrzywdzonych, tych, którzy nie są w stanie sami zadbać o swój wzrok. Regularnie zbieramy stare, nieużywane okulary, które przekazywane są dzieciom i dorosłym z najbiedniejszych krajów świata.
W Polsce coraz więcej osób ma problem z widzeniem i wymaga pomocy. Problemy ze wzrokiem dotyczą osób w każdym wieku , często również tych najmłodszych. Sprawdzony gabinet, w którym pracują lekarze rożnych specjalności, jest podstawą, dzięki której można zadbać o wzrok, poprawić komfort widzenia i całego życia. Warto pamiętać, że dzięki dobrze dobranej korekcji, wada nie będzie powiększać się. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą, tylko umówić się do wybranego salonu optycznego.