Krótkowzroczność to dość powszechna i bardzo szkodliwa wada wzroku, która dotyka osoby będące w różnym wieku niezależnie od płci. Najnowsze badania wskazują, iż dotyka ona około 25-30% rasy białej na świecie. Stanowi dosyć istotne zagrożenie dla poprawnego widzenia, przez co ma wpływ na codziennie funkcjonowanie człowieka. Istnieje jednak wiele sposób, dzięki którym można na dobre zapomnieć o problemie krótkowzroczności.
Czym jest krótkowzroczność?
Krótkowzroczność jest inaczej nazywana miopią jest jedną z refrakcyjnych wad wzroku. Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa budowa oka, gdyż promienie słoneczne, które docierają do oka nie są skupione na siatkówce oka lecz przed nią. Jest to z kolei spowodowane poprzez wydłużoną gałkę oczną, zbyt zniekształconą rogówkę, lub zbyt wypukłe elementy optyczne takiej jak okulary czy soczewki kontaktowe, które jeśli są niewłaściwie dobrane mogą jedynie pogorszyć całą sprawę.
Na powstanie oraz rozwój tego rodzaju wady mają wpływ dwie grupy czynników:
1. Czynniki genetyczne;
2. Czynniki środowiskowe.
Do tych pierwszych zaliczają się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne jakie są dziedziczone od naszych najbliższych (rodziców, dziadków, członków najbliższej rodziny itp.). Z kolei do czynników środowiskowych, które przyczyniają się do powstania lub pogłębienia zjawiska krótkowzroczności można zaliczyć:
- niezdrowy styl życia;
- alenie papierosów i spożywanie dużych ilości alkoholu;
- rak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia;
- ługotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera;
brak okularów przeciwsłonecznych zabezpieczających przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Podczas powielania wyżej wymienionych błędów gałka oczna wydłuża się, przez co powoduje jedynie pogłębienie wady wzroku. W takiej sytuacji należy podjąć odpowiednie kroki, w celu zabezpieczenia swojego wzroku na przyszłość.
Jakie są objawy krótkowzroczności?
Pierwsze objawy krótkowzroczności ukazują się bardzo szybko- według badań już po kilku miesiącach nie dbania o wzrok, oraz prowadzenia niewłaściwego stylu życia krótkowzroczność może stać się trudnym do uporania się problemem. Najbardziej powszechnym objawem, który świadczy o krótkowzroczności, jest fakt, iż w momencie gdy wcześniej osoba widziała dobrze zarówno z bliska jak i z daleka, tak aktualnie obraz obserwowany z daleka jest rozmazany. Co gorsza, sytuacja z biegiem czasu jedynie się pogarsza.
Osoba, która cierpi na krótkowzroczność bardzo często cierpi na mruży oczy lub je przeciera w celu poprawienia ostrości widzenia. Nie jest to dobry pomysł, gdyż takie działanie mogą jedynie doprowadzić do pogłębienia problemu. Co więcej, brak odpowiednich badań oraz odkładanie w czasie leczenia krótkowzroczności moga jedynie doprowadzić do ciągłego uczucia „zmęczonych oczu” – powieki same się zamykają, przez co krótkowidzowi wydaje się, że jest bardziej zmęczony, oraz niekiedy mogą nastąpić bóle głowy.
W jaki sposób walczyć z problemem krótkowzroczności?
Najpopularniejszą i jednocześnie przynoszącą najlepsze efekty metodą walki z krótkowzrocznością jest dopasowanie odpowiednich okularów i ich stałe noszenie. W tym celu najlepiej jest udać się do lekarza okulisty, który zbada naszą wadę, i stwierdzi jakich okularów potrzebujemy aby wada wzroku nie wpływała na ostrość widzenia. Dla innych osób, które nie chcą nosić okularów dobrym rozwiązaniem mogą okazać się soczewki kontaktowe. Są one bardzo popularne zwłaszcza u sportowców, którzy posiadając wady wzroku nie mogliby ćwiczyć w ten sam sposób nosząc jednocześnie okulary. Co więcej sposób ich noszenia w niczym nie odbiega od standardowych okularów – zarówno okulary korekcyjne jak i szkła kontaktowe w równym stopniu pomagają zwalczać problem krótkowzroczności.
Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które chcą w szybki choć nieco bolesny sposób pozbyć się wady wzroku jest zabieg chirurgiczny usuwający wadę. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, które nie chcą dłużej jedynie zwalczać skutki krótkowzroczności, a całkowicie pozbyć się tego problemu. Za pomocą lasera można bez przeszkód w ciągu krótkiego zabiegu pozbyć się problemu krótkowzroczności. Należy jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji o dokonaniu zabiegu, należy najpierw skonsultować to z okulistą.
W jaki sposób dodatkowo dbać o higienę oczu?
Oprócz samego noszenia okularów korekcyjnych bądź też szkieł kontaktowych warto jest zadbać o odpowiednią higienę oczu. Pomocne w tym wypadku może się okazać kilka czynników. Zaliczyć do nich można:
zakup kropli do oczu – dzięki dobrym właściwościom kropli do oczu możemy pozbyć się problemu zaczerwienionych oczu, wzrok nie będzie się tak szybko męczył, a my będziemy mogli przez długi czas cieszyć się m.in patrzeniem przez kilka godzin na ekran komputera czy innego urządzenia;
regularne badania wzroku – wiadomo, iż wraz z czasem wzrok się pogarsza i to w zaskakująco szybkim tempie. Dlatego optymalnie należy badać wzrok co około 2-3 miesiące celem potwierdzenia, że aktualnie posiadane okulary są dla nas odpowiednie a nasz wzrok faktycznie się poprawia. W przeciwnym razie należy wymienić okulary;
zakup okularów oraz soczewek kontaktowych dopasowanych do wzroku jednocześnie – jest to śmiałe i dobre rozwiązanie m.in dla osób aktywnie uprawiających sport. W zależności od sytuacji mogą oni używać okularów bądź soczewek kontaktowych, dzięki czemu nie będą oni uzależnienie tylko od jednej rzeczy. Może się to również okazać pomocne w razie zgubienia jednej z tych rzeczy.
Powyżej opisane sposoby dbania o higienę oczu są bardzo ważne, lecz stanowią tylko dopełnienie w pełnej walce z problemem krótkowzroczności. Należy pamiętać, iż to okulary korekcyjne, które poprawiają pole naszego widzenia, oraz soczewki kontaktowe stanowią bazę dla poprawienia się wzroku. Co więcej, należy koniecznie umówić się na wizytę u lekarza specjalisty, który pomoże dobrać odpowiedni sprzęt. Warto jest również poszukać dobrego salonu optycznego gdzie specjalista będzie w stanie pomóc dobrać odpowiednie okulary, które będą spełniały kilka funkcji:
- polepszenie się wzroku oraz pola widzenia;
- alka z problemem krótkowzroczności;
dobrze dopasowane oprawki (stanowiące jedynie dopełnienie samych okularów korekcyjnych, jednak niezwykle ważne dla samego wzroku – źle dobrane oprawki moga negatywnie wpływać na wzrok pacjenta).
W jaki sposób dobrać odpowiednie okulary korekcyjne dla naszej wady wzroku?
Zarówno soczewki kontaktowe jak i okulary korekcyjne należy kupić ze sprawdzonego źródła, wcześniej jednak należy też udać sie do okulisty by przeprowadził on badania stwierdzające obecność wady wzroku, oraz zalecił nam zakup odpowiednich okularów czy też soczewek. Dobrym rozwiązaniem może pochwalić się salon Optyka Victoria, który w swojej ofercie zawiera m.in:
- kulary i soczewki progresywne;
- kulary indeksowe pocieniane;
- kulary przeciwsłoneczne.
Dodatkowo zakład optyczny umożliwia umówienie się w jednym z lokalnych salonów optycznych na Górnym Śląsku – miejscowości takie jak Zawiercie bądź Jaworzno – z lekarzem okulistą. Dzięki posiadaniu profesjonalnego sprzętu będzie można bez problemu zbadać swój wzrok, zasięgnąć opinii lekarza oraz zrealizować receptę oraz kupić odpowiednie okulary czy też soczewki kontaktowe w salonie optycznym, który mieści się w tym samym miejscu. Co więcej, przedsiębiorstwo oferuje również realizację recept NFZ ( salon okulistyczny współpracuje ze śląskim oraz małopolskim oddziałem NFZ) dzięki czemu można zrealizować recepty kupując taniej swoje okulary.
Właściwie dobrane okulary lub soczewki są kluczowe w walce z problemem jakim jest krótkowzroczność. Jest to jednym z głównych celów tego salonu aby umożliwić dobór oraz zakup odpowiednich okularów oraz soczewek w jak najlepszej cenie i tak by służyły one jak najdłużej. Walka z problemem jakim jest krótkowzroczność stanowi nielada wyzwanie dla wielu osób, wobec czego podjęcie decyzji o zakupie odpowiednich okularów jest bardzo ważną decyzją. W salonie Optyka Victoria można nie tylko znaleźć odpowiednie dla siebie okulary czy też soczewki kontaktowe, ale i kupić je od sprawdzonych producentów i popularnych marek, dzięki czemu będą one poprawiały nasz wzrok i świetnie się prezentowały.