Wzrok to jeden z pięciu ludzkich zmysłów. Tuż obok smaku, węchu, dotyku i słuchu jest tym najważniejszym – zmysłem dostarczającym nam większość informacji z otoczenia. Wszak nie bez kozery w polskiej tradycji ludowej istnieje związanych z nim wiele przysłów, np. że zjada się coś wzrokiem, że można rzucić na coś oko lub współcześnie popularna zasada siedmiu sekund na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, które oczywiście odbierzemy wzrokowo. Jednak nie wszyscy mogą rozkoszować się paletami barw czy choćby pięknymi widokami zachodzącego słońca czy niezwykłego zjawiska pogodowego jakim jest zorza polarna, gdyż ich wzrok nie jest w pełni lub wcale sprawny.

Na szczęście postęp technologiczny oraz techniczny, w dwudziestym pierwszym wieku daje nam możliwość leczenia wad wzroku, a i zdarzyło się już nawet i pomyślne przeprowadzenie operacji „przywracania” wzroku bardzo słabo widzącym (tu dzieciom). Z ewolucyjnego punktu widzenia, gdyby ludzie nie posiadali tego zmysłu, nie byłoby możliwe aby rozwinęła się jakakolwiek cywilizacja, a w szczególności kultura. Dlatego naukowcy kładą duży nacisk na rozwój nowych technik leczenia i coraz to lepsze poznawanie tajników działania aparatu wzroku zarówno zwierząt jak i ludzi.

Jak funkcjonuje zdrowe oko?

Proces opisany krok po kroku:

Promienie świetle wpadają do oka przez rogówkę – przeźroczystą warstwę wierzchnią oka. Dzięki mocy refrakcyjnej rogówki promienie świetlne jakoby wyginają się, dzięki czemu swobodnie przechodzą przed źrenicę – otwór w środku tęczówki. W ten sposób światło dostaje się do oka.

Działanie tęczówki można porównać do migawki aparatu – zwiększa się ona lub zmniejsza w zależności od ilości światła wpadającego do oka.

Następnie, po przejściu przez tęczówkę, promienie świetlne przechodzą przez naturalną soczewkę oka. Ta działa, dla łatwego porównania, jak soczewka w kamerze i dzięki swej elastycznej strukturze jej szerokość wydłuża się lub skraca celem właściwego skupienia promieni słonecznych.

Następnie, po przejściu przez gęstą żelistą substancję, która wypełnia gałkę oczną promienie trafiają na siatkówkę. Ta przetwarza je w impulsy świetlne, a następnie nerwowe, które przesyła do mózgu.

Jak więc poprawnie dbać o tak cenny dar, jakim jest możliwość odbierania bodźców wzrokowych z naszego otoczenia?

Jak dbać o wzrok?

Dbanie o wzrok nie polega jedynie na ochronie narządu wzroku jakim jest oko. Poprawne widzenie zależy od naszej diety, trybu życia, ilości snu oraz stresu.

  • dieta – w każdym z pięciu zalecanych posiłków należy zjeść warzywa lub owoce, które są źródłem niezbędnych witamin, potrzebnych organizmowi do sprawnego funkcjonowania;
  • tryb życia – w zależności od rodzaju wykonywanej przez nas pracy powinniśmy włączać do codziennej rutyny odpowiednią ilość ćwiczeń. Nie posiadanie nałogów (alkohol, papierosy) także zalicza się do zdrowego trybu życia;
  • sen – czyli niezbędnik pozwalający organizmowi na regeneracje, szczególnie naszym oczom, które są wtedy zamknięte i nienarażone na żadne bodźce. To ich jedyna szansa na odpoczynek w ciągu doby;
  • stres – należy go unikać, a jeśli się pojawia, należy zgłębić techniki jego niwelowania. Mogą to być ćwiczenia fizyczne lub czasem zwykła odmiana od codzienności, np. wyjście do kina czy na kawę.

wzrok trzeba dbać na każdym kroku. Latem nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, podczas pracy przy komputerze robić krótkie acz występujące z dużą częstotliwością przerwy, unikać przebywania w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem przez wiele godzin. Jets to nieustanna praca, za to jej efekty służą nam samym. Mamy przecież tylko jedną parę oczu, z którą nie rozstaniemy się z nią do końca życia.

Wady wzroku

Wady wzroku to choroby, które często rozwijają się powoli lecz mogą być znamienne w skutkach dla całego naszego organizmu. Mogą prowadzić do lub być objawami innych poważnych chorób całego ciała. Niestety często lekceważymy te symptomy w obawie przed wizytą u lekarza, która może wiązać się z pewnymi kosztami leczenia. Choroby te rozwijają się powoli i nie należy ignorować choćby najmniejszych sygnałów, iż coś w naszym wzrokiem nie jest w porządku.

Najczęściej spotykane wady wzroku :

  • Nadwzroczność
  • Krótkowzroczność
  • astygmatyzm,
  • Presbiopia (starczowzroczność),
  • Jaskra,
  • Zaćma (katarakta).

Te trzy pierwsze należą do najbardziej popularnych. Oto krótki opis, na czym one polegają.

Osoby krótkowzroczne posiadają dłuższe gałki oczne, niż osoby z normalnym wzrokiem. Skutkiem czego promienie światła nie skupiają się na naszej siatkówce, a niestety przed nią, co skutkuje brakiem możliwości widzenia obiektów znajdujących się w odległości.

Nadwzroczność charakteryzuje się tym że gałki oczne są krótsze niż u osób widzących normalnie, ze zdrowym wzrokiem, w tym przypadku promieni świetlnych to skupiają się one już za siatkówką, a przyczyną tego jest właśnie gorsze widzenie obiektów znajdujących się blisko.

Problem ludzi chorujących na astygmatyzm polega na nieprawidłowej krzywiźnie rogówki. Ta jest odpowiedzialna za skupianie promieni w jednym punkcie siatkówki, a gdy  jej krzywizna jest nieprawidłowa promienie skupiają się w paru punktach, przez co otrzymany obraz jest nieostry.

Regularne badanie wzroku to podstawa dbania o nasze ciało. Wizyty u okulisty nie powinny być sporadyczne. Nie należy się ich obawiać, gdyż podstawowe badania są zabiegami nieinwazyjnymi i bezbolesnymi. Dobry optykokulista optomerysta to lekarz wyspecjalizowany w dziedzinie badań wzroku. Powinien przyjąć nas w gabinecie okulistycznym wyposażonym w odpowiedni sprzęt.

Leczenie chorób i wad wzroku

W dzisiejszych czasach posiadamy takie osiągnięcia techniki jak soczewki. Do niedawna dostępne na rynku okulary korekcyjne przechodzą powoli do lamusa ze względów estetycznych, choć dla niektórych to właśnie estetyka noszenia okularów jest ich największą zaletą. Wybór należy do nas, jeśli nasza wada może być leczona na oba sposoby. O tym zdecyduje nasz okulista po przeprowadzeniu badania. Wady, które przerodziły się już w choroby leczy się też zabiegowo lub operacyjnie, lecz są to rzadkie przypadki, kiedy postęp choroby jest już znaczny. Najczęściej przeprowadza się je u osób starszych lub takich, które posiadają wady tzw. wrodzone.

Wybór dobrego optyka

Nie jest to kwestia, którą można zlekceważyć. Należy zrobić dokładny research, najłatwiej za pośrednictwem internetu. Warto poczytać opinie klientów, którzy skorzystali już z usług danego salonu. Dla przykładu, jeśli nasze miejsce zamieszkania to Jaworzno, Trzebina, Krzeszowice, Pilica, Zawiercie lub Szczekociny bardzo dobry i rekomendowany salon to Optyka Victoria. Cieszy się on dobrymi rekomendacjami i dużą popularnością. Salony wyposażone są bardzo profesjonalnie. Znajdziemy w nich szeroki wybór oprawek, szkieł oraz soczewek. Liczne i korzystne promocje również powinny przykuć naszą uwagę. Profesjonalna i bardzo uprzejma obsługa pomoże nam dobrać najlepsze oprawki, jeśli zamierzamy nosić okulary korekcyjne.

Nie ulega wątpliwości fakt, iż wdrożenie właściwego leczenia musi polegać na wyborze profesjonalnego optyka. Nie możemy polegać na poradach znajomych, którzy „mają podobną wadę” lub na szukania pomocy na forach internetowych. To nigdy nie zastąpi wiedzy i doświadczenia profesjonalisty, który poświęcił wiele lat życia na studiowanie sztuki leczenia i chce nam pomóc.

Podsumowując

Wzrok to najważniejszy z naszych zmysłów. Jest niezastąpiony, o czym niestety mogą się przekonać osoby, które go straciły. Aby nie stać się jedną z nich, należy dbać o swoje oczy ale i całe ciało. Prowadzić zdrowy tryb życia, unikać nałogów, zdrowo się odżywiać i zawsze znaleźć choć odrobinę czasu na relaks. Dla tych, dla których na zapobieganie chorobom jest już za późno lub mieli to nieszczęście by urodzić się z wadą jeszcze nic straconego! Dzisiejsza medycyna jest bardzo zaawansowana, bardziej niż kiedykolwiek dotąd. Zabiegi wykonuje się ze znieczuleniem, a jeśli te nie są potrzebne możemy choć zadbać o estetykę naszego zewnętrznego wyglądu poprzez wybór oprawek, które najlepiej odpowiadają kształtowi naszej twarzy. Jeśli nie zadowalają nas okulary korekcyjne możemy zdecydować się na soczewki. Warto więc korzystać jedynie z usług profesjonalistów.