Dla większości kobiet makijaż stanowi nie odłączny punkt programu dnia codziennego. To właśnie dzięki makijażowi czujemy się pewniejsze siebie, nabieramy pewności siebie, podkreślamy nasze atuty lub tuszujemy nasze drobne mankamenty. Co jednak gdy naszą twarz nie zdobi tylko i wyłącznie makijaż ale i również okulary? Rynek oprawek jest aktualnie niebywale obszerny, przez co ich dobór jest tylko i wyłącznie kwestią gustu. Czy jesteśmy posiadaczami małych wąskich twarzy czy wręcz przeciwnie z całą pewnością uda nam się dobrać okulary :skrojone” nie tylko pod kształt twarzy ale i również pod styl w jakim czujemy się najlepiej. Co jednak z połączeniem makijaż okulary? Jaki makijaż dobrać do oprawek a przede wszystkim szkieł znajdujących się w naszych okularach? Każdy kto nosi okulary wie, że soczewki okularowe możemy podzielić na te które po założeniu będą powiększać nam oko – tak zwane plusy, i te które to oko będą pomniejszać – minusy. Tak więc jaki makijaż do jakich soczewek?

makijaż a okulary - optyk radzi

Makijaż oka dla kobiet nadwzrocznych

Pierwszą najważniejsza zasadą dla osób noszących „plusy” będzie dokładność. Wykonując makijaż staramy się by był on jak najbardziej precyzyjny gdyż każde nasze niedociągnięcie poprzez powiększenie będzie zwyczajnie bardziej widoczne. Jeżeli nie potrafimy dokładnie wykonać makijażu oka składającego się z kilu etapów gdzie staramy się połączyć ze sobą kilka odcieni cieni do powiek, najpierw przećwiczmy mniej skomplikowane kombinacje by dojść do wprawy. Jednym z najistotniejszych elementem makijażu oka gdy nosimy okulary będzie dobranie odpowiedniego koloru cieni, tuszu czy eyelinera. Jasne kolory będą otwierać nam oko przez co optycznie będzie wydawało się ono jeszcze większe. Zastosowanie ciemniejszych, stonowanych odcieni sprawi ze nasze oko będzie wyglądać na mniejsze. Tak więc przystępują do makijażu oka powinnyśmy zadać sobie najpierw pytanie jaki efekt chcemy nim osiągną.

Oczywiście przy szkłach które będą powiększać oko, większość postawi na makijaż który będzie równoważył ten problem i będzie to oko optycznie pomniejszać. Jednak co w przypadku gdy oczy są „małe” nawet w przypadku szkieł powiększających. Oczywiście można postawić na użycie przełamanych barw – w knociku jasny cień a na zewnętrznej części oka ciemny. Optycznie powiększy nam to oko ale jednocześnie jeżeli odpowiednio zbalansujemy różnice między ciemnym a jasnym cieniem, nie obciąży nam to całości makijażu. Chcą jednak optycznie pomniejszyć oko, warto również pamiętać by raczej nie sięgać do kolorów w których znajdują się mieniące pigmenty lub brokat – one również dodatkowo powiększą nam optycznie oko. Dobrym sposobem na „zmniejszenie” naszego oka będzie zastosowanie nie eyelinera. Dzięki odpowiedniemu doborowi kreski – w tym przypadku od połowy powieki, można w łatwy sposób wysmuklić oko i dzięki temu nadać proporcjonalności całej twarzy. Dobry efekt uzyskamy również podkreślając ciemnym cieniem lub kredką dolną powiekę, jednak ten sposób absolutnie odradzany jest dla posiadaczek małych oczu, gdzie przy jego zastosowaniu, nawet w przypadku noszenie tego typu okularów pomniejszymy oko, co w duecie ze szkłami będzie wyglądać bardzo nie korzystnie.

Optyk z Jaworzna radzi

Makijaż oka dla kobiet krótkowzrocznych

Makijaż dla krótkowidza będzie analogicznym przeciwieństwem przedstawionego powyżej. W tym przypadku celem nadrzędnym przy jego wykonaniu będzie osiągnięcie efektu „otworzenia oka„. Przy wyborze kosmetyków użytych do wykonania tego typu makijażu wybieramy jasne kolory. Korzystamy z zarówno z tych o perłowym wykończeniu jak i również z tak zwanych błysków. Stawiamy na jak najbardziej naturalny efekt. W tym przypadku mniej znaczy więcej. By otworzyć oko możemy zastosować białą kredkę na dolnej powiece lub zastosować ją w kąciku oka. Dzięki temu nie tylko optycznie powiększymy oko ale nadamy świeżości całemu makijażowi.
Dobry makijaż oczu nie istnieje bez odpowiedniej oprawy, którą w tym przypadku są brwi. Warto zadbać również o ich makijaż. Odpowiednio wystylizowane dopełnią całości. Pamiętajmy jednak o tym by nie były one za ciemne, dobierajmy ich odcień pod kolor naszych włosów i uważajmy z doborem ich grubości gdy zdecydujemy się na ich korekcję .

Makijaż oka przy noszeniu okularów jest niewątpliwie bardzo istotnym elementem jego całości. Należy jednak pamiętać, że na w przypadku noszenia okularów nie tylko odpowiednie „wyeksponowanie” oka jest istotne, ale również odpowiedni dobór produktów do wygnania makijażu całej twarzy. Warto pamiętać przy wyborze kosmetyków, by zwrócić szczególną uwagę na ich trwałość i wodoodporność. Wiadomo, że w miejscu gdzie oprawki dotykają bezpośrednio twarzy produkt zastosowany jako podkład musi być wytrzymały na ścieranie, a przypadku zaparowania szkieł także odporny na wilgoć. Nawet najlepiej wykonany makijaż nie będzie wyglądał dobrze, gdy twarz będzie wyglądała na zmęczoną, a pod pięknie wymalowanym okiem będą znajdywać się worki i cienie. Warto zwrócić uwagę na codzienną pielęgnacje skóry okolic oczu jak i dobór odpowiednich kosmetyków takich jak korektor w celu zniwelowania niedoskonałości.