Okuliści, optycy i optometryści leczą oraz dbają o nasz wzrok. Mimo, że niektórzy twierdzą, że każdy lekarz, który zajmuje się oczami, powinien umieć wyleczyć każdą dolegliwość, to jednak te specjalizacje bardzo wiele różni. Dlatego dziś wyjaśniamy jakie są różnice pomiędzy optykami, okulistami i optometrystami, opowiadamy jakie usługi świadczą, co potrafią, a do tego podpowiemy jak dobrać najlepszego specjalistę do swoich potrzeb. Zaczynajmy!
Kim jest okulista i czym się zajmuje?
Okulista jest zawodem medycznym. Specjaliści, którzy zdecydowali się na kształcenie w tym kierunku, potrafią rozpoznać oraz wyleczyć choroby oka. Każda osoba, która zostaje okulistą posiada tytuł lek.med. (lekarza medycyny) oraz ma skończone medyczne studia o odpowiedniej specjalizacji. Stąd okulistów można spotkać w państwowych przychodniach, szpitalach, ale również w prywatnych gabinetach medycznych. Okuliści uprawieni są również do wykonywania zabiegów chirurgicznych przy chorobach oczu.
Idziemy do okulisty, czyli jak wygląda badanie wzroku?
Podstawowym badaniem, które wykonywane jest przez okulistów jest sprawdzanie ostrości wzroku. Lekarz robi to za pomocą specjalnych tablic z cyframi i literami, a w przypadku młodszych pacjentów, którzy jeszcze nie potrafią czytać – z obrazkami. Często wykorzystywany jest również foropter. Podczas rutynowej wizyty u okulisty, zostanie również wykonane szczegółowe badanie wzroku i samego oka. Wykonuje się je za pomocą specjalnej lampy szczelinowej. Często okuliści mierzą również ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Po takim badaniu okulista ma już pakiet podstawowych informacji o stanie wzroku pacjenta i może przystąpić do dalszego leczenia. Okulista będzie starał się korygować wadę, a w tym celu może przepisać środki farmakologiczne lub zalecić specjalistyczny zabieg, który – jak mówiliśmy, może wykonać on sam. Kiedy jednak po takim sprawdzeniu wzroku, okulista nie będzie miał pewności co do stanu zdrowia pacjenta, może zlecić dodatkowe badania takie jak: USG gałki ocznej, czy pachymetrię, badanie grubości rogówki lub badanie pola widzenia czy OCT, czyli tomografię gałki ocznej.
Jak twierdzą eksperci, pierwszą wizytę u okulisty powinniśmy odbyć już w trzecim miesiącu życia. Już wtedy lekarz może sprawdzić ruchomość gałek ocznych niemowlaka oraz sprawdzić czy nie zezuje. W tym przypadku najlepiej jednak sprawdzi się okulista dziecięcy.
Regularne wizyty u okulisty
Okuliści to lekarze do których warto wybrać się nie tylko wtedy, kiedy coś dzieje się z naszym wzrokiem. Warto odwiedzać ich regularnie, ponieważ odpowiednio wcześnie wykryta choroba, może zostać w całości wyleczona. W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas pracuje przed komputerami, warto o tym pamiętać. Jesteśmy narażeni na szybkie pogorszanie się wzroku oraz na wiele schorzeń z tym związanych. Pamiętajmy, że choćby jaskra, to choroba, która nie daje nam żadnych objawów – nie pogarsza nam się wzrok, a nieleczona może skutkować stałą ślepotą. Kiedy okulista wykryje ją odpowiednio wcześniej, będziemy w stanie ją wyleczyć i uniknąć przykrych konsekwencji.
Kiedy jednak mamy zauważalne problemy ze wzrokiem i stwierdzimy, że dzieje się z nim coś nie dobrego, to już bez żadnego zastanawiania się powinniśmy udać się do specjalisty – lekarza okulisty. Aby udać się na wizytę nie potrzebujemy skierowania, a umówić można się „z ulicy”. Kiedy zatem zauważymy, że widzimy podwójnie, zaczęliśmy często mrugać, wzrok uległ pogorszeniu, często mrużymy oczy, a stany zapalne powracają i utrzymują się długo, to natychmiast powinniśmy umówić na wizytę u okulisty. Nie należy tego odkładać, ponieważ im dłużej zwlekamy, tym problem stale się pogarsza, a wada wzroku postępuje.
Kim jest optometrysta i czym się zajmuje?
Okulista często mylony jest z optometrystą. Jest to błędne, ponieważ optometrysta nie jest lekarzem, a absolwentem fizyki o specjalizacji optometria lub studiów podyplomowych na kierunku o tej samej nazwie. Specjaliści, którzy zajmują się tą profesją, badają refrakcje oraz dobierają najlepsze sposoby na skorygowanie wad wzroku. W przeciwieństwie do okulistów, nie mogą oni jednak leczyć poważniejszych schorzeń oczu i nie wykonują zabiegów chirurgicznych. Optometryści nie zajmują się wykrywaniem i leczeniem chorób oka, a jedynie diagnozowaniem oraz korekcją różnego rodzaju wad wzroku. Kiedy potrzebujemy okularów lub soczewek kontaktowych, to warto wybrać się właśnie do tego specjalisty. Optometrystów najczęściej można znaleźć w salonach optycznych, gdzie bezpośrednio mogą dobrać odpowiednie okulary lub inne rodzaje pomocy wzrokowej.
Co robi optometrysta?
Każdy optometrysta potrafi zbadać oczy i przeprowadzić badania diagnostyczne. Dzięki temu dowie się o nieprawidłowościach, które będzie w stanie skorygować. Osoby, które zajmują się tą profesją wykrywają i diagnozują zaburzenia ruchu gałki ocznej czy wad widzenia dwuocznego. Dla pacjentów, którzy mają poważniejsze problemy, optometryści przygotują specjalne ćwiczenia z zakresu treningu oka. Jednak podstawowym zadaniem optometrystów jest dobieranie oraz przypisywanie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych lub innego rodzaju pomocy wzrokowych. Pacjenci, którzy męczą się z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością, astygmatyzmem lub prezbiopią, czyli zmianami, które zachodzą w oku pod wpływem wieku, mogą znaleźć pomoc właśnie u optometrysty.
W przypadku zalecenia soczewek kontaktowych, to właśnie ci specjaliści doradzą, które płyny do ich przechowywania wybrać, jak je stosować oraz jak odpowiednio je nosić. Mimo tego, że optometryści nie zajmują się wykrywaniem wad wzroku, to warto pamiętać, że mają o nich bardzo szeroką wiedzą. Dlatego też, jeżeli tylko zobaczą, że ze wzrokiem pacjenta jest coś nie tak, doradzą wizytę u okulisty, który dogłębniej zajmie się problemem.
W niektórych krajach, takich jak Irlandia, Niemcy, Holandia, Szwecja, Norwegia czy Wielka Brytania, optometrysta jest osobą pierwszego kontaktu. Oznacza to, że żeby dostać się do okulisty, najpierw należy udać się do optometrysty, który skieruje do lekarza tylko wtedy, kiedy będzie taka konieczność. Dzięki temu okuliści w tych krajach są odciążeni i nie muszą zajmować się dobieraniem odpowiednich okularów, a robią to osoby, które zajmują się tym na co dzień.
Naturalnie, w przypadku wizyty u optometrysty, również nie potrzebujemy żadnego skierowania. Warto jednak zwrócić uwagę czy osoba do której się wybieramy na wizytę na pewno posiada ten tytuł. Czasem zdarza się, że osoby, które skończyły jedynie kurs refrakcji twierdzą, że są one optometrystami. Niestety nie jest to to samo, więc warto uważać i przed wizytą upewnić, że umówieni jesteśmy ze specjalistą w danej dziedzinie.
Kim jest optyk i czym się zajmuje?
Optyk jest specjalistą, który pracuje z klientami w zakładach optycznych. To właśnie optycy wykonują okulary na podstawie recepty, którą wydał okulista lub w przypadku optometrysty – na podstawie wyników badania. To właśnie te osoby dbają, aby przypisane okulary były odpowiednio wykonane oraz dobrane. Dodatkowo chcą, żeby klient dobrze w nich wyglądał, co również leży w ich geście. Optycy wybierają również poprawne soczewki – dobrane pod przypisaną korekcję.
Dodatkowo optycy zawsze chętnie doradzają w przypadku okularów przeciwsłonecznych z najlepszym filtrem UV, a także zajmują się naprawą oraz konserwacją okularów. Każdy optyk przygotowuje soczewki dokonując ich zeszlifowania w taki sposób, aby pasowały one do wybranych wcześniej opraw. Reguluje je, powiela wcześniej noszone soczewki okulistyczne i zawsze pomaga pacjentom w ich odpowiednim doborze. Podsumowując więc – optyk to osoba, która zajmuje się montażem okularów, ich naprawianiem oraz realizowaniem recept wydanych przez okulistów. Często zdarza się, że optycy posiadają ukończone studia podyplomowe, a w takiej sytuacji mają uprawnienia do wykonywania badań. Dzięki temu są w stanie dobrać odpowiednią korekcję okularową bez wcześniejszej konsultacji z okulistą lub optometrystą (uprawnienia po takich studiach zbliżone są do uprawnień tego drugiego).
Salon optyczny jest więc jest miejscem, gdzie można spotkać optyka.
Optyka Victoria – firma z doświadczeniem
Niezależnie od tego, którego specjalisty w danym momencie potrzebujemy, w naszych salonach dostępne są gabinety okulistyczne. Dbamy, aby pracowali u nas najwyższej klasy specjaliści, więc do dyspozycji oddajemy okulistów, optometrystów, ortoptystów oraz optyków. Każdy salon Optyka Victoria wyposażony jest w nowoczesny sprzęt, który pozwala w najlepszy sposób zbadać wadę wzroku oraz dobrać odpowiednią metodę korekcji.
Jak wspominaliśmy wyżej, ważne są badania już od trzeciego miesiąca życia dziecka. Dlatego też jesteśmy przyjaźni dzieciom i w naszej ofercie znalazł się również okulista dziecięcy. Bezdotykowo mierzymy refrakcje, co szczególnie powinno uspokoić zmartwionych badaniem rodziców.
Nasi specjaliści już na Państwa czekają i służą swoim doświadczenia, wiedzą oraz pomocą. W ofercie mamy wiele renomowanych marek, co z pewnością ucieszy nie tylko znawców mody i obecnych trendów. Jesteśmy przekonani, że w naszych salonach Optyka Victoria każdy znajdzie coś dla siebie.
Jaworzno, Krzeszowice, Trzebinia, Pilica, Szczekociny i Zawiercie to miasta w których na Państwa czekamy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!