Różne badania wzroku należą do jednych z najpopularniejszych badań podstawowych. Powinny być wykonywane regularnie przede wszystkim u dzieci, ponieważ to właśnie w tym okresie zachodzą najszybsze zmiany w organizmie. Na przynajmniej jedna roczną kontrolę wzroku powinny udawać się osoby po 40 roku życia oraz wszystkie osoby wykonujące pracę, w której wytęża się wzrok. Warto również wiedzieć, że badanie wzorku to nie tylko klasyczne odczytywanie literek i numerów z tablicy na ścianie. Wyróżniamy także wiele innych badań wzroku, które odgrywają ważną rolę w diagnozie ewentualnych problemów.

Podstawowe badanie wzroku

Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy w momencie myślenia o badaniach wzroku jest standardowe badanie przesiewowe znane jeszcze ze szkoły lub z medycyny pracy. Polega ono na odczytywaniu znaków z tablicy oddalonej o kilka metrów od pacjenta.  Cyfry lub litery są podświetlane i podczas gdy osoba badana ma zakryte jedno oko, powinna udzielać odpowiedzi na to, jakie znaki widzi.  Jeżeli na tym etapie wystąpią problemy, najczęściej otrzymuje się skierowanie do lekarza okulisty, ponieważ może to świadczyć o zaburzeniach wzroku lub nawet poważną chorobą. Dopiero badania w profesjonalnym salonie optycznym lub u lekarza specjalisty pozwalają na dokładne ocenienie wzroku.

Nerw wzrokowy a badanie wzroku

Najbardziej podstawowe badanie wzroku ma na celu zbadanie funkcji nerwu wzrokowego. Sprawdza się go pod różnym kątem. Głównie jednak chodzi o test rozpoznania barw oraz reakcję źrenic na światło. Kiedy osoba badająca zauważy na tym etapie pewne problemy, kieruje pacjenta na dalsze badania mogące potwierdzić lub wykluczyć wadę wzroku.  W niektórych przypadkach potrzebne są specjalistyczne badania.  Zazwyczaj jednak wystarczają  badania podstawowe .

Nerw wzrokowy, inaczej zwany także II nerwem czaszkowym odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Pełni rolę przekaźnika wrażeń wzrokowych z siatkówki oka do kory wzrokowej. To właśnie tam powstaje obraz, który tak naprawdę „widzimy”. Właśnie dlatego, to badanie nerwu wzrokowego pozwala na ocenę stanu pacjenta.

Optometrysta

Wskazania do badania

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że aby udać się na profilaktyczne badania wzroku nie potrzebujemy wcale mieć do tego bardzo poważnego powodu. Badania takie warto wykonywać profilaktycznie, szczególnie wśród dzieci i pracowników, od których wymagane jest szczególnie dobre widzenie.  Innym powodem do zgłoszenia się na badania jest sytuacja, w której pacjent odczuje pogorszenie swojego wzroku.  To samo tyczy się osób, które są po urazie głowy oraz przyjmują leki mogące wpłynąć na funkcjonowanie nerwu wzrokowego.

Badanie wzroku: ostrość widzenia

Badanie wzroku, które pozwala na ocenienie ostrości widzenia pacjenta nie jest skomplikowane. Prawie każdy pacjent na pewnym etapie życia brał udział w badaniu wzroku, które polegało na odczytywaniu liter ze specjalnej tabliczki. Takie badanie obywa się regularnie w gabinecie pielęgniarskim w szkole oraz jest wykonywane przez lekarzy pierwszego kontaktu i w przypadku wykonywania badań do medycyny pracy. Badanie obejmuje sprawdzenie wzroku w dwóch firmach: do bliży oraz do dali. Osoba badana musi zakryć jedno oko i odczytywać znaki z tablicy używając tylko jednego z nich.  Później zmienia się oko i powtarza badanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to badanie specjalistyczne i pozwala jedynie na postawienie bardzo ogólnej diagnozy.

Badanie ostrości wzroku do dali: przeprowadza się poprzez odczytywanie cyfr i liter z tablicy w odległości ok. 5-6 metrów.

Badanie ostrości wzroku do bliży: przeprowadza się poprzez odczytywanie cyfr i liter z tablicy w odległości ok. 30 cm.

Po tym badaniu lekarz lub osoba badająca może określić stan wzroku pacjenta w sposób opisowy, który dzieli się na: wzrok prawidłowy, słabowzroczność lekką, słabowzroczność oraz głęboką ślepotę.

Badanie wzroku: widzenie barw

Kolejne badanie wzroku dotyczy sprawdzenia tego, w jaki sposób oczy odczytują barwy. Zaburzenia występują zazwyczaj przy widzeniu barwy zielonej lub czerwonej. Do badania wykorzystuje się specjalną planszę z różnymi odcieniami kolorów. Tablica nazywa się tablicą pseudoizochromatycznya Ishihary.  Badany pacjent ma za zadanie odczytywanie barw jednym okiem, podczas gdy drugie jest zamknięte.  Problemy z widzeniem barw zazwyczaj objawiają się poprzez widzenie wyblakłych kolorów, co jest jasnym sygnałem uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego.

Odruchy źreniczne

Badanie odruchów źrenicznym na światło należy do badań znacznie bardziej specjalistycznych niż wspomniane poprzednio badanie wzroku pod względem ostrości oraz widzenia barwy.  Nie jest ono wykonywane w gabinetach pielęgniarskich oraz u lekarzy rodzinnych, ponieważ wymaga specjalistycznego sprzętu.  Badanie wykonywane jest w ciemnym pomieszczeniu, gdyż pozwala to na rozszerzenie źrenic. Kiedy zmienia się światło, źrenice powinny się zmniejszać i ruchy w obu z nich powinny być niemal identyczne. W ten sposób sprawdza się zdolność oka do adaptacji do zmieniającego się natężenia światła. Powodem do obaw jest natomiast brak reakcji lub zwolniona reakcja na światło. Innym złym wskaźnikiem jest drżenie tęczówki, które może sygnalizować różne choroby – np. padaczkę lub migrenę.

Badanie dna oka

Podczas badania dna oka sprawdza się głównie wygląd tarczy nerwu wzrokowego. Prawidłowym kolorem jest barwa bladoróżowa. Tarcza powinna być również płaska i posiadać wyraźne granice.  Jeżeli choć jedno z powyższych wymagań nie jest spełnione, najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą nerwu wzrokowego.  Do badania wykorzystuje się oftalmoskop lub specjalistyczne soczewki. Badanie odbywa się w przyciemnionej Sali i poprzedzone jest zakropleniem oczu.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Kolejnym bardzo ważnym do ocenienie dokładnego stanu oczu jest pomiar ciśnienia wewnątrz gałkowego. W niektórych przypadkach wystarczające jest bezkontaktowe badanie, podczas którego pacjent czuje jedynie podmuch do oka. Zdarza się jednak, że do prawidłowego przeprowadzenia badania konieczne jest bezpośrednie badanie rogówki poprzez dotkniecie narzędziem. Wtedy badanie wymaga zastosowania znieczulenia. Ciśnienie wewnątrzkomórkowe jest różne na przestrzeni całego dnia.  Najwyższe występuje rano, natomiast prawidłowe granice wynoszą pomiędzy 10-21 mm Hg.  Badanie to należy do grupy badań przeprowadzanych przy profilaktycznym badaniu okulistycznym. Pozwala wskazać, czy pacjentowi grozi nadciśnienie oczne oraz jaskra.

Komputerowe badanie wzroku

Innym badaniem, które również odpowiada na bardzo wiele pytań związanych z oceną stanu wzroku badanego jest Autorefraktometria, które pomaga w ocenieniu krzywizny rogówki oka. Pozwala to na dokładne ustalenie wady wzroku oraz wykluczenie lub potwierdzenie występowania astygmatyzmu.  Wynik nie może być jednak idealny z powodu akomodacji występującej podczas badania, dlatego do uzyskania wartości wady stosuje się także badanie na tablicy Snellena.

Optyka Victoria – soczewki i okulary

Wady wzroku dotykają coraz większą część społeczeństwa. Jeżeli sam nie jesteś pewien lub pewna tego, czy z twoim wzrokiem wszystko jest w porządku, zapraszamy do jednego z naszych salonów. Na miejscu nasz specjalista i optyk pomoże dobrać odpowiednie soczewki korekcyjne oraz okulary.

Wszystko co powinienes wiedziec o badaniu wzroku