Wady wzroku z różnych powodów są coraz powszechniejszym problemem dotykającym znaczącą część społeczeństwa. Duży wpływ na to ma zwiększająca się ilość czasu, którą spędzamy patrząc na urządzenia mobilne oraz niedbanie o podstawową higienę wzroku. Dla wielu osób zalecenie noszenia okularów jest bardzo zaskakująca i nie każdy się do niej stosuje. Rozwiązaniem dla osób, które niekoniecznie chcą nosić okularysoczewki kontaktowe.

Dzięki soczewkom kontaktowym każda osoba zmagająca się z mniejszymi lub większymi problemami ze wzrokiem może zajmować się i żyć w taki sam sposób jak ludzie niemający wady wzroku.  Szkła kontaktowe idealnie sprawdzają się w przypadku sportowców i osób prowadzących aktywny styl życia.  Oczywiście, bieganie lub ćwiczenie na siłowni jest możliwe również w okularach, jednak chyba nikt nie zaprzeczy temu, że wykonywanie tych czynności w soczewkach jest o wiele wygodniejsze.  Dla niektórych osób głównym powodem unikania noszenia okularów jest strach przed pogorszeniem wyglądu i przesłonieniem twarzy, a w przypadku kobiet ograniczeniem makijażu.  Na szczęście z soczewkami nikt nie ma dłużej takich zmartwień. Kiedy podejmiemy decyzję o chęci rozpoczęcia noszenia soczewek, konieczne jest nauczenie się ich zakładania. Pierwsze próby mogą zająć naprawdę dużo czasu, jednak wraz z wprawą każdy może radzić sobie z soczewkami w kilkanaście sekund. Spójrzmy więc na instrukcję.

Jak założyć soczewki?

Dla wielu osób zakładanie soczewek jest bardzo trudne, jednak w gruncie rzeczy wcale takie nie jest. Mówi się, że trening czyni mistrza i tak też jest w przypadku zakładania soczewek. Pierwsze próby mogą trwać nawet kilkanaście minut, jednak każdy kolejny raz będzie o wiele szybszy i po niedługim okresie może się okazać, że zakładanie i ściąganie soczewek jest właściwie automatyczne i trwa tylko kilka sekund.

Jeszcze zanim zaczniemy noszenie soczewek, konieczne jest nauczenie się nawyku dbania o higienę oczu.  Nasze ręce przenoszą dużo widocznych i niewidocznych bakterii, dlatego przed dotknięciem soczewek trzeba dokładnie wymyć ręce. W innym przypadku możemy być narażeni na liczne choroby oczu lub nieprzyjemne podrażnienia. Soczewki przechowuje się w pudełeczku z płynem.  Jeżeli nosimy soczewki dwutygodniowe lub miesięczne (każde wielorazowe), trzeba pamiętać o tym, która soczewka jest dopasowana do konkretnego oka.  Zazwyczaj pomocne w tym są znaczniki lub kolory na opakowaniu, w którym przechowuje się soczewki, ale czasem trzeba o to zadbać samodzielne. Bardzo istotne jest także pamiętanie o tym, że soczewki powinny zostać założone na oczy przed nałożeniem makijażu w tej okolicy.

Kupując nowy zestaw soczewek nie trzeba się zastanawiać, która soczewka pasuje do lewego, a która do prawego oka. Istotne jest to dopiero po pierwszym założeniu i dopasowaniu soczewek do oczu.  Szczególnie kiedy soczewka noszona na jednym oku jest dostosowana do większej wady niż druga.  Pomocne w tym jest zaznaczenie (o ile nie jest to zrobione fabrycznie) stron na opakowaniu do soczewek.

Kiedy jesteśmy gotowi i mamy umyte i w miarę suche ręce, możemy przejść do samego ubierania soczewek.  Najpierw należy wyjąć jedną z soczewek delikatnie z opakowania i ustawić ja na swojej dłoni. Strona, którą ubieramy soczewkę, nie jest bez znaczenia.  Powinna być ona ułożona brzegiem do góry. Konieczne jest sprawdzenie, czy soczewka jest ułożona odpowiednia, ponieważ ewentualne błędne założenie może być bardzo niekomfortowe (szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają korzystać z soczewek) i będzie wymagało ponownego założenia. Niektóre firmy produkują soczewki, które posiadają niemal niewidoczny znacznik, który pozwala na prawidłowe ocenienie strony. Kiedy weźmiemy już soczewkę na swój palec, używamy środkowego palca drugiej dłoni do odchylenia powieki. Następnie delikatnie przykładamy soczewkę do białej części oka.

Jak do tej pory wydaje się proste?  Cóż, tak naprawdę jest, ale osoby, które robię to pierwszy raz będą prawdopodobnie miały bardzo dużo trudności z utrzymaniem otwartego oka i powstrzymaniem się przed mruganiem jeszcze przed położeniem soczewki na oku.  Nie jest to łatwe, ale po pewnej liczbie prób oko samo zacznie się przyzwyczajać, a trzeba pamiętać, że bez tego swobodne zakładanie soczewek nie jest możliwe. Kiedy w końcu uda nam się położyć soczewkę na oku, pozostaje samo ułożenie jej na oku. Pomocne w tym okażą się: delikatny ruch powieką, mrugnięcie, popatrzenie w różne strony lub delikatny ruch całym okiem. Kiedy soczewka zamelduje się dokładnie na oku, sama się wyprofiluje i dopasuje do kształtu.

Ściąganie soczewek

Od zakładania, nie mniej ważne jest ściąganie soczewek (chociaż zdarza się, że wypadają same, co nie jest ulubioną rzeczą osób noszących soczewki). Przed ściągnięciem, podobnie jak przed założeniem, konieczne jest dokładne wymycie rąk.  Najpierw palcem wskazującym odchylamy powiekę, a następnie przesuwamy soczewkę na dół spojówki.  Kolejnym krokiem jest pochwycenie soczewki i delikatne i ostrożne wyjęcie jej z powierzchni oka. Inną metodą jest delikatne pchnięcie soczewki do kata oka i wyciągnięcie jej w momencie, kiedy rozpocznie się fałdować. Soczewki powinno się ściągać przed demakijażem. Po ściągnięciu, soczewka powinna zostać bezzwłocznie umieszczona w pojemniku po odpowiedniej stronie, tak aby następnym razem założyć odpowiednią na odpowiednie oko.

Soczewki czy okulary?

Pomimo wielkich postępów w nauce, wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy warto zdecydować się na noszenie soczewek.   Bez wątpienia są one o wiele wygodniejsze, ponieważ w ogóle ich nie czujemy podczas noszenia oraz, w przeciwieństwie do okularów, widzimy niemal w identyczny sposób jak osoby beż żadnej wady wzroku.  Oczywiście, rozpoczęcie korzystania z soczewek nigdy nie oznacza, że powinno się zaprzestać nosić okulary korekcyjne, jednak daje nam możliwość swobodnego wyboru kiedy uprawiamy sport lub po prostu chcemy się czuć bardziej komfortowo.

Pierwsze soczewki kontaktowe zostały stworzone około 100 lat temu. Ich popularność wzrosła jednak dopiero w ostatnich latach. Nowoczesne soczewki, dzięki postępowi techniki ich wykonywania, pozwalają na niemal idealne widzenie. Dobrze leżą na oku i nie pozostają w miejscu, kiedy poruszamy okiem.   Są miękkie i łatwo dopasowują się do oka.  Postęp dotyka również płyny nawilżające soczewki, które zapewniają niemal identyczne środowisku, jak w oku, dzięki czemu nie podrażniają.

Istnieje wiele rodzajów soczewek. Najpopularniejszymi z nich są miesięczne, jednodniowe oraz dwutygodniowe. Jedynym minusem, który wiąże się z noszeniem soczewek jest konieczność bardzo skrupulatnego dbania o higienę oka. Niekiedy wiąże się to z korzystaniem z kropli do oczu, częstszych wizyt u optyka oraz pamiętanie o regularnym wymienianiu płynu i soczewek. Muszą być również dokładnie dostosowane do występującej u osoby noszącej wady wzroku.

Czy istnieją minusy noszenia soczewek?

Ciężko znaleźć jakiekolwiek znaczące minusy noszenia soczewek (poza sytuacjami, w których ich noszenie ich niebezpieczne ze względów zdrowotnych np. nadwrażliwość lub uczulenie). Trzeba jednak zaopatrzyć się w ich zapas. Jak duży? To zależy głównie od rodzaju używanych soczewek.  W przypadku zestawu jednodniowych, warto kupować co najmniej miesięczny zapas, natomiast kiedy nosimy soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, warto kupić zapas na dłuższy okres, aby nie przejmować się tym, czy kiedyś ich nie braknie.  W soczewkach nie powinno się także pływać oraz spać, ponieważ może to prowadzić do dużego wysuszenia oczu, a nawet do infekcji (szczególnie po kontakcie z brudną wodą). Czasem, w szczególności osobom mało doświadczonym, zdarzają się sytuacje, w których soczewki ulegają zniszczeniu. Wtedy ich noszenie jest zarówno niebezpieczne, jak i bardzo niewygodne, dlatego konieczne jest założenie kolejnej.

Dlaczego nie warto całkowicie rezygnować z okularów?

Noszenie soczewek jest dziś całkowicie bezpieczne niemal dla wszystkich, ponieważ można ich używać zarówno w przypadku wad z astygmatyzmem, starczowzroczność lub wadami w dal/w bliż. Mimo to, dla wielu osób wciąż najlepszą opcja są okulary. Są przede wszystkim bardzo wygodne oraz mogą bardzo dobrze prezentować się na twarzy.

Wybór okularów jako główna korekta wady wzroku w codziennym życiu jest dla wielu osób naturalne, ponieważ lubią one swój wygląd w nich. Nowa moda sprawa również, że nawet osoby, które wcale nie potrzebują nosić okularów z powodów zdrowotnych, zaczynają dopasowywać je d swojego wyglądu i stylu ubierania. Korzystaj jednak z tego również osoby, którym okulary faktycznie pomagają. Nowa moda zachęca licznych projektantów do urozmaicania opcji dostępnych na rynku. Dzięki temu każda osoba, nawet naprawdę nielubiąca okularów może swobodnie znaleźć coś dla siebie i raz na zawsze pozbyć się kompleksów wywoływanych przez wadę wzroku.

Oprawki wykonywane są z wielu różnych materiałów – lekkich, wytrzymałych i bardzo praktycznych.  Do najpopularniejszych materiałów należy plastik oraz od pewnego czasu również lekki tytan, który ma wiele właściwości antyalergicznych. Tak wykonane oprawki są trwałe i nie grozi im łatwe uszkodzenie. Kolejnym często wykorzystywanym materiałem do ich produkcji jest acetat. Niektóre oprawki wykonywane są również z metalu lub drewna oraz może posiadać dodatki w postaci pokrycia złotem lub srebrem. Pozwala to na niemal dowolne wybieranie rodzajów oprawek zgodnie ze swoim gustem i upodobaniami.

Trzeba również pamiętać, że nawet wybierając soczewki, nie możemy całkowicie rezygnować z noszenia okularów. Wręcz powinniśmy to robić. Nowoczesne soczewki nie są szkodliwe, jednak po wielogodzinnym używaniu oczy mogą czuć się zmęczone. Natomiast w przypadku noszenia okularów taka sytuacja nam nie grozi.

Optyk Victora – soczewki i okulary najwyższej jakości

Szukając soczewek i okularów, które sprostają wymaganiom nawet najwrażliwszych oczu, koniecznie trzeba skorzystać z oferty firmy Optyk VictoriaSalony znajdują się w takich miastach jak Jaworzno, Pilica, Trzebina, Zawiercie i Szczekociny.  Na miejscu można spotkać specjalistę oraz okulistę, którzy ocenią jakie soczewki będą pasować najlepiej do gałki klienta oraz dokładnie wytłumaczą, jak powinna wyglądać pielęgnacja oczu i soczewek.