W okresie zimowym wiele osób chętnie wyjeżdża w góry, aby na stoku pojeździć na nartach. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sam kask i odpowiednio dobrane buty nie uchronią przed przykrymi konsekwencjami zimowych zabaw. Mało kto wie, że pobyt w górach może mieć negatywny wpływ na nasz wzrok. Czym jest ślepota śnieżna? Jakie są jej objawy i przyczyny? Czy ślepotę śnieżną można leczyć? Wszystko się wyjaśni po przeczytaniu tego tekstu!
Optyk Zawiercie radzi: dobre okulary (gogle) to podstawa!
Każdy, kto choć raz był na górski stoku, wie, że bardzo ważny jest przygotowanie. Na taki wyjazd trzeba zabrać nie tylko narciarski kombinezon, ale też dobre buty i kask. Odpowiednie wyposażenie nie tylko zmniejsza ryzyko przeziębienia, ale też chroni ciało przed ewentualnymi urazami podczas upadku, który może przydarzyć się nawet zawodowcom. Szkoda, że większość amatorów sportów zimowych zapomina o ochronie najważniejszego zmysłu, czyli wzroku.
Im wyżej człowiek będzie się znajdował, tym działanie promieni słonecznych będzie bardziej szkodliwe dla wzroku. Na każde 1000 metrów wysokości promieniowanie ultrafioletowe może wzrosnąć nawet o 8%. Ponadto promienie słoneczne odbijają się od śniegu, co powoduje, że ich niesprzyjające działanie jest jeszcze bardziej odczuwalne dla naszych oczu.
Odpowiednie okulary to podstawa – salony Optyka Victoria zapraszają
Nie bez znaczenia jest też fakt, że ciągle dochodzi do powiększenia dziury ozonowej i tym samym wzmożenia promieniowania słonecznego.
Dlatego tak bardzo ważne jest zadbanie o oczy podczas pobytu w górach. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary – gogle. Muszą być dobrze dopasowane do twarzy i nie można ich zdejmować, przebywając na śniegu. Tylko w ten sposób można się uchronić przed ślepotą śnieżną.
Okulary na śnieg
Ślepota śnieżna to dolegliwość, na którą najbardziej narażeni są wielbiciele zimowych sportów. Na osoby, które chętnie wybierają się na narty lub wysokogórski wspinaczki oddziałuje promieniowanie ultrafioletowe i to bardzo silne. Wskutek czego pojawia się oparzenie spojówki i nabłonka rogówki. Może również dojść do silnego zapalenia spojówek. Tym samym dochodzi do problemów z oczami i wzrokiem. Jednak można uniknąć ślepoty śnieżnej – uspokaja optyk Trzebinia. W czasie przebywania na śniegu wystarczy nosić dobrze dobrane okulary – gogle i chronić oczy.
Czy ślepota śnieżna zagraża tylko w górach?
Wbrew pozorom na ślepotę śnieżną narażone są nie tylko osoby przebywające w górach. Tak naprawdę dolegliwość może dotknąć nas w każdym miejscu. Nawet w takim, gdzie na ziemi nie leży ani odrobina śniegu. Wszystko zależne jest od tego, jak silne będzie promieniowanie słoneczne i czy wzrok konkretnej osoby będzie na tyle do niego przyzwyczajony, że nie odczuje negatywnego działania.
https://www.high-endrolex.com/48
Prawda jest bowiem taka, że promienie wcale nie muszą odbijać się wyłącznie od śniegu. Równie dobrze może to być piasek bądź inna jasna powierzchnia. Warto zaznaczyć, że jak czerń przyciąga słońce, to biel i jasne barwy je zwyczajnie odbijają. W ten sposób wraz z promieniowaniem ultrafioletowym mogą prowadzić do ślepoty śnieżnej, problemów ze wzrokiem i jego uszkodzeń.
Ból oczu i inne objawy ślepoty śnieżnej
Objawy ślepoty śnieżnej pojawiają się stosunkowo szybko i są na tyle charakterystyczne i dokuczliwe, że na pewno nie zostaną niezauważone. Przede wszystkim dolegliwości towarzyszy silny ból oczu. Przy każdym poruszaniu oczami ból się nasila i ciężko jest go znieść. Jego intensywność powoduje, że u człowieka występuje skurcz powiek. Jest to odruch, który choć trochę pomaga uśmierzyć ból, dana osoba wykonuje go mimo własnej woli.
Pod wpływem promieniowania UV i słonecznego powstaje również światłowstręt, czyli nadwrażliwość na działanie światła. Dodatkowo ślepocie śnieżnej towarzyszą:
- Silny ból głowy.
- Zaczerwienienie oczu.
- Opuchnięte powieki.
- Uczucie piasku pod powiekami.
- Łzawienie oczu.
- Zaburzenia pola widzenia.
Optyk Jaworzno podpowiada, jak wygląda profilaktyka ślepoty śnieżnej
Ślepota śnieżna jest chorobą, przed którą można się obronić i wcale nie trzeba na nią cierpieć. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad. W trakcie wyprawy w góry należy wybrać takie okulary, które umożliwiają dopasowanie natężenie światła słonecznego i redukcję śnieżnych odblasków. Posiadają one specjalne boczne osłonki, które powodują, że promienie słoneczne się przez nie nie przedostają i stanowią dodatkowy, ważny element ochrony oczu. Na niższych terenach w zupełności wystarczy noszenie okularów przeciwsłonecznych z silnym filtrem UV. W ofercie optyka.victoria.pl można znaleźć bardzo dobre produkty, które są atestowane i tym samym całkowicie bezpieczne. Posiadają soczewkę spolaryzowaną, która wygasza odbicia np. światło reflektorów, czy światła słonecznego od mokrej jezdni. Bardzo dobrej jakości okulary możesz kupić w Optyka Victoria. Salony znajdują się w kilku miastach: Jaworznie, Krzeszowicach, Pilicy, Zawierciu, Szczekocinach, Trzebinie.
Dbaj o oczy
Jeśli ktoś w danym momencie nie posiada okularów, czy gogli i nie ma możliwości ich nabyć, a jest narażony na silne promieniowanie słoneczne i ultrafioletowe, to powinien wykonać prowizoryczną ochronę oczu i jak najszybciej oddalić się w bardziej bezpieczne miejsce.
Optyk Pilica nadmienia, iż należy pamiętać, że nadmierna ilość promieni słonecznych jest szkodliwa o każdej porze roku, dlatego też nie można wystawiać ciała i wzorku na jego ciągłe oddziaływanie. Warto co jakiś czas znaleźć sobie zacienione miejsce, aby odpocząć i zregenerować siły.
Przyczyny ślepoty śnieżnej
Główną przyczyną występowania ślepoty śnieżnej jest długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. To właśnie przez nie może dojść do zapalenia nabłonka rogówki, zapalenia spojówek i innych objawów wskazujących na ślepotę śnieżną. Na skutek działania promieni UV pojawia się znacznie gorsze widzenie. Z takimi dolegliwościami można całkowicie zapomnieć o dobrej zabawie na śniegu. Co ważne, choroba nie powoduje całkowitej utraty wzroku, jak miałaby wskazywać sama nazwa – uspokaja Optyk Szczekociny.
Leczenie ślepoty śnieżnej – dlaczego warto stosować krople rozszerzające źrenice?
Ślepota śnieżna daje na tyle silne objawy, że nie da się ich zbagatelizować. Z reguły pojawiają się maksymalnie do kilkunastu godzin po oparzeniu promieniami UV. W pierwszym kroku należy w miarę możliwość znaleźć schronienie w ciemnym pomieszczeniu. Oczy można przykryć opatrunkiem lub innym niezanieczyszczonym materiałem, przez które nie dostaną się promienie. Równie skuteczne będzie noszenie okularów przeciwsłonecznych. Wysokiej jakości okulary zakupisz w salonie Optyka Victoria optyk Krzeszowice. Dobrze jest też przemywać oczy czystą wodą. Dla złagodzenia uporczywego bólu należy stosować zimne okłady. W razie potrzeby można doraźnie przyjąć także leki przeciwbólowe.
Jak pomóc sobie w bólu?
Jako że ślepota śnieżna wiąże się z silnym bólem, często konieczne jest użycie kropli rozszerzających źrenice. Działają podobnie jak leki przeciwbólowe – dają efekt łagodzący.
Profilaktycznie można zastosować antybakteryjne maści lub krople do oczu, które uniemożliwią wystąpienie zapalenia spojówek i szybki powrót do zdrowia.
To, jak długo chory będzie zmagał się ze ślepotą śnieżną, zależne jest głównie od tego, jak duże szkody wyrządziło promieniowanie UV. Z reguły objawy znikają już po kilku dniach około 3. Jeśli tak się nie stanie, to istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że uszkodzenia mechaniczne wzroku są na tyle rozległe, że oczy chorego będą wrażliwe na słońce do końca życia. W takim wypadku konieczne będzie noszenie ciemnych okularów przy każdym wyjściu z domu. Szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych znajdziesz w salonach Optyka Victoria.
Ślepota śnieżna – ciekawostka
Starsze pokolenia na pewno pamiętają, jak Wojciech Jaruzelski występował publicznie w okularach przeciwsłonecznych. Większość osób była wtedy przekonana, że generał chce pokazać swoją pozycję, inni twierdzili, że jest to ekstrawagancja. Jak się jednak okazało, nie było to nic innego jak właśnie ślepota śnieżna. Jaruzelski zapadł na chorobę, kiedy został zesłany do słowackiego łagru, czyli na Syberię. Tam śniegi do dziś są nieodłączną częścią klimatu. Przy nich nasze polskie zimy są naprawdę bardzo łagodne. Niestety zesłanie nie pozwalało generałowi nosić okularów, by chronić wzrok. Ze skutkami ślepoty śnieżnej musiał mierzyć się do końca swoich dni. Co więcej, musiał nosić specjalne soczewki, które zapobiegały dalszym uszkodzeniom oczu.
Masz problem z doborem odpowiednich okularów? Zapraszamy do kontaktu! Z chęcią pomożemy.