Krótkowzroczność – coraz częstszy problem
Codziennie u tysiąca ludzi zostaje zdiagnozowana wada krótkowzroczności. Według statystyk, do końca 2050 roku problem ten może dotyczyć nawet połowy populacji. To może spotkać także Ciebie, dlatego nie zapominaj o regularnym badaniu wzroku. Coraz częściej możliwe jest to w salonach optycznych, tak jak w Optyka Victoria, w której w każdym salonie znajduje się gabinet okulistyczny z nowoczesnym wyposażeniem.
Przede wszystkim kontrola
W żaden sposób nieleczona krótkowzroczność może poprzez ciągłe zniekształcanie się siatkówki i pozostałych części oka doprowadzić nawet do utraty wzroku. Oczywiście jest to możliwe tylko przy szybkim postępie wady, ale po co ryzykować, że spotka to akurat nas lub nasze dziecko? Najszybciej wada rozwija się właśnie poniżej 20 roku życia, dlatego działanie na rzecz zahamowania progresji krótkowzroczności jest bardzo ważne szczególnie wśród dzieci.
Szansa dla każdego
Wiele zdiagnozowanych myśli, że nieuniknione jest stałe pogarszanie się wzroku i jedyną możliwością na poprawę sytuacji jest jego operacyjna korekcja. Nie jest to jednak prawda. Istnieją sprawdzone, potwierdzone przez okulistów sposoby, które skutecznie zatrzymują pogłębianie się wady.
Najlepsze techniki
Najbardziej skuteczne okazuje się leczenie farmakologiczne i zastosowanie soczewek stabilnokształtnych lub miękkich, multifokalnych soczewek kontaktowych.
Warto pamięć również o dużym wpływie nawyków na nasze zdrowie. Duża ilość aktywności na świeżym powietrzu, zwłaszcza w przypadku dzieci, może znacząco zahamować pogorszenie wzroku. Dlatego jak najczęściej odpoczywajmy na zewnątrz. Równie ważny jest sposób czytania, pracy i nauki. Przykładowo zachowanie odpowiedniej odległości od tekstu, zadbanie o dobre oświetlenie i częste przerwy przy dużym wysiłku oczu.
Soczewki mulitifokalne
Niezwykle skuteczna metoda, jeżeli tylko stosowana jest odpowiednio długo. Badania American Academy of Ophthalmology wykazały, że noszenie soczewek wieloogniskowych przez 24 miesiące hamuje dalszy rozwój wady aż do 50%. Zahamowanie to wystąpiło u wszystkich badanych. Nie sposób zaprzeczyć więc działaniu tej techniki.
Jednak na czym właściwie ona polega?
Innowacyjna budowa soczewek umożliwia zmienność mocy stref optycznych zależnie od potrzeb korzystającego. Moc soczewek zmienia się przy bliższym i dalszym patrzeniu. Tym samym sprawia, że zarówno czytanie książki, jak i obserwacje odległych obiektów nie wysilą niepotrzebnie naszego wzroku. Soczewki te są gwarancją stałej ostrości widzenia.
Jak eliminują ryzyko progresji wady?
Soczewki znacząco zmniejszają wysiłek akomodacyjny oka. Ich stałe dostosowanie się do patrzenia z dalsza i bliższa sprawia, że oko jest mniej obciążone i nie musi zmieniać kształtu aż tak bardzo. Co za tym idzie, ryzyko wzrostu gałki ocznej również jest mniejsze. Soczewki, najprościej mówiąc, ułatwiają pracę naszych oczu i zapobiegają tym samym pogorszeniu wady. Głównie dlatego, że nadmierny wysiłek akomodacyjny jest naprawdę częstym zjawiskiem w obecnej rzeczywistości. Chociażby przez wszechobecne urządzenia elektroniczne, w które nieustannie się wpatrujemy np. podczas spaceru czy jazdy samochodem.
Soczewki stabilnokształtne
Ciekawa, według niektórych nawet bardziej efektywna technika. Badania u dzieci wykazują, że potrafi zniwelować postęp wady aż o 43%. Ponadto jeden zakup soczewek może wystarczyć aż na dwa lata. Zakłada się je na noc i ściąga rano.
Jak to działa?
Może nam się wydawać, że stosowanie soczewek podczas snu jest bezsensowne. Nic bardziej mylnego. Ortosoczewki to narzędzie do modelowania rogówki, a dokładniej do spłaszczenia jej części centralnej i pogrubienia części peryferyjnej. Dzięki temu obraz może być ogniskowany na całej siatkówce, a nie tylko w jej centrum. Zmniejsza to wysiłek oka i pozwala na jego lepszą, bardziej efektywną pracę.
Jaka jest częstotliwość terapii?
Jeśli zależy nam na prawidłowej i skutecznej kuracji, to przez pierwsze trzy miesiące soczewki należy zakładać co noc. Po tym czasie można to robić już nie na każdy, ale na co drugi wieczór. A później wystarczy nawet dwa lub trzy razy w tygodniu. Nie ma mowy natomiast o całkowitej rezygnacji z terapii. Jeżeli zaprzestaniemy stosowania soczewek ortokeratologicznych wymodelowana rogówka wróci do dawnej formy. A wraz z nią ponowne ryzyko postępu krótkowzroczności.
Nie zapomnij o higienie
Korzystanie z każdych soczewek oznacza przymus większej dbałości o higienę. Przy zakładaniu oraz zdejmowaniu soczewek stabilnokształtnych czy wieloogniskowych konieczne jest wcześniejsze dokładne umycie rąk. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie dzieciom.
Leczenie farmakologiczne
Polecane przez specjalistów, chociaż powodujące szereg skutków ubocznych. Najbardziej skuteczna okazuje się Atropina, która w naturze występuje chociażby w pokrzyku wilczej jagody. Znacznie wpływa, na wspomnianą już wcześniej, akomodację. Tym samym eliminuje nadmierny wysiłek oka i wyraźnie spowalnia postęp wady.
Jak duże skutki uboczne?
Przy niskiej dawce możliwy jest brak skutków ubocznych. Jednak w zależności od organizmu pacjenta może pojawić się np. światłowstręt. Podczas przyjmowania leków oko jest także znacznie bardziej narażone na promieniowanie UVA.
Od czego zacząć kurację i co wybrać?
Krótkowzroczność należy kontrolować i starać się zahamować jej rozwój. Na pewno jednak nie można tego robić samodzielnie. Pierwszym krokiem powinno być zatem udanie się do specjalisty, który to zdecyduje o najlepszej dla nas formie leczenia.
Gdzie szukać pomocy?
Miejscem przyjaznym pacjentowi jest z pewnością Optyka Victoria. Co ważne, salon ten umożliwia konieczną konsultację z okulistą, a następnie zakup zarówno okularów, jak i przeróżnych soczewek kontaktowych. Przykładowo oprócz zwykłych okularów, w Optyka Victoria znaleźć można okulary progresywne czy indeksowe, przydatne przy dużych wadach wzroku. Gwarantowany jest także dostęp do optometrysty oraz ortoptysty. Salon optyczny mieści się w wielu miastach Polski m.in. w Krzeszowicach, Pilicy i Jaworznie. Skorzystanie z jego usług na pewno nas nie rozczaruje i pomoże szybko zahamować narastającą wadę wzroku. Sprawdź koniecznie ofertę zakładów optycznych Optyka Victoria.