Jak wiadomo wzrok jest zmysłem. Każdy zmysł jest niezwykle ważny i utrata któregokolwiek z nich byłaby dla człowieka niepowetowaną stratą i dużym utrudnieniem w życiu codziennym. Salony Optyczne Optyka Victoria zadbają kompleksowo o oczy Twoich dzieci.

A było to tak…

Zalążki oczu Twojego dziecka powstają już w drugim miesiącu ciąży. W czwartym natomiast dziecko otwiera oczy i zaczyna reagować ostre strumienie światła przenikające przez powłoki brzuszne ciężarnej. Dbasz wtedy, aby Twojemu dziecku niczego nie brakowało. Regularnie się badasz, podglądasz malucha przez USG, dostarczasz mu witaminy i minerały, aby wspomóc jego prawidłowy rozwój. Pamiętasz także o suplementowaniu DHA, który jest odpowiedzialny na rozwój układu nerwowego, a także za prawidłowe funkcjonowanie wzroku malucha, przed którym już niedługo otworzy się cały świat do zdobywania i przede wszystkim do oglądania.

Pomimo wczesnego wytworzenia się zalążków oczu, to właśnie wzrok jest najsłabiej wykształconym zmysłem w momencie narodzin dziecka. Oczy malucha są dodatkowo bardzo wrażliwe. Ale tuż po narodzinach rozpoczyna się ich intensywny rozwój w stronę prawidłowego widzenia. W okolicach wieku sześciu miesięcy wzrok dziecka staje się prawdziwą maszyną. Zaczyna się współpraca koordynacyjna pomiędzy okiem, a ręką, ale także wykształca się patrzenie w dal, obserwowanie odległości, a dodatkowo intensywnie rozwija się pamięć wzrokowa. Ciało ludzkie jest niesamowitym narzędziem, w którym wszystko ma swój czas. Czasem potrzebuje jedynie wsparcia fachowców.

salony Optyka Victoria - Jaworzno, Krzeszowice, Pilica

Pierwsze objawy wad wzroku u dzieci

Oczywiście możliwe są wady wrodzone wzroku, takie jak jaskra, czy astygmatyzm. Warto z tego powodu bacznie obserwować swojego malucha i jego zachowania. Bardzo wiele mogą nam powiedzieć zarówno ruchy jego głowy, ale przede wszystkim ruchy gałek ocznych. Jesteśmy w stanie zaobserwować, czy maluch ucieka wzrokiem od swojego opiekuna. Może się także zdarzyć, że zaobserwujemy zezowanie, poszerzone źrenice, albo żółty odblask źrenicy. Jeśli rodzice mają wiedzę o występowaniu w najbliższej rodzinie wad wrodzonych (jaskra, zaćma, astygmatyzm) powinien to być dla nich sygnał, aby tym baczniej przyglądali się swoim pociechom w trakcie ich rozwoju ponieważ są znacznie bardziej podatne na występowanie u nich tych samych przypadłości, niż dzieci, w których rodzinach te przypadki nie występowały. Warto już wtedy odwiedzić gabinet okulistyczny, przeprowadzić konsultację oraz badanie wzroku u lekarza okulisty ponieważ ważne jest, aby wady wzroku zwłaszcza dzieci były kontrolowane. Być może nie ma wcale powodu do paniki, a jedynie do wzmożonej obserwacji w tym zakresie.

Dzieci przedszkolne i szkolne powiedzą, że gorzej widzą

Nie zawsze. Dzieci przedszkolne i szkolne są najczęściej tak bardzo zaabsorbowane otaczającą je rzeczywistością, że nie zauważają, pogorszonego widzenia. Dlatego tak trudne jest wychwycenie wady wzroku u dzieci w tym wieku, bo nie wiedzą one, że mogą widzieć lepiej, bez zniekształceń, wyraźnie. Nie wiedzą, że powinny rodzicom zgłosić nieostre widzenie. Warto umówić się raz na jakiś czas na wizytę kontrolną, aby upewnić się, czy ze wzrokiem naszego dziecka nie dzieje się nic niepokojącego.

Niezależnie od wieku, a zatem dzieci także to dotyczy, można być krótkowidzem, albo dalekowidzem. Krótkowzroczność powoduje niemożność dostrzegania obiektów, które znajdują się daleko. Mogą być rozmazane, a ich szczegóły kompletnie niedostępne dla patrzącego.

Kiedy mówimy natomiast o trudnościach w dostrzeganiu przedmiotów położonych blisko, liter, rysunków, mamy do czynienia z nadwzrocznością, czyli dalekowidztwem.

zakłady optyczne Optyka Victoria

Jak rozpoznać wady wzroku u małych pacjentów?

Najczęściej rodzice zauważają, że coś niepokojącego dzieje się ze wzrokiem ich dzieci, kiedy zaczynają się problemy z nauką, czytaniem, przepisywaniem zadań z tablicy. Zaczynamy szukać specjalisty, który rozwieje nasze wątpliwości i jednocześnie wyjaśni problemy w nauce naszego dziecka. Warto zwrócić uwagę także na to, że wady wzroku nie koniecznie dają jedyne objawy w postaci nieostrego widzenia, bądź czytania. Bardzo często wyjaśniają także wielokrotne bóle głowy oraz oczu, pocieranie, szczypanie i łzawienie oczu. Badania pokazują, że zaraz po mrużeniu oczu, bóle głowy to drugi najczęściej występujący objaw wad wzroku u dzieci. Nie można zatem tego bagatelizować, wtedy konieczna jest wizyta w gabinecie okulisty.

Bardzo częstym schorzeniem wzroku u małych pacjentów jest zez zbieżny lub rozbieżny. Może być spowodowany wadą wzroku ale znacznie częściej ma na to wpływ nieprawidłowe napięcie mięśni oczu.

Ustawienie oka w zezie może prowadzić do ambylopii, czyli niedowidzenia nazywanego także „leniwym okiem”.

Dzieci dotyka także astygmatyzm, czyli nieprawidłowa krzywizna rogówki. Zniekształca on widzenie w poziomie, bądź w pionie ponieważ rogówka dotknięta astygmatyzmem wygląda bardziej, jak piłka do rugby, niż ta do koszykówki.

Niezależnie od tego, jaką wadę podejrzewamy u naszego dziecka każdy niepokój, bądź niepewność w tym względzie powinniśmy skonsultować z lekarzem okulistą.

okulista dziecięcy Jaworzno, Trzebinia, Pilice,Krzeszowice, Zawiercie, Szczekociny,

Jak wygląda badanie wzroku u dzieci?

Wybierz przede wszystkim miejsce, które dysponuje nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, a także, w którym możesz liczyć na fachową pomoc, której oczekujesz dla małego pacjenta. Salony optyczne Optyka Victoria zapewniają lekarzy okulistów, optometrystów i ortoptystów na najwyższym poziomie. Bardzo ważne jest, aby cała wizyta i badanie wzroku przebiegło komfortowo dla dziecka. Kiedy pacjent jest zdenerwowany badanie wzroku może nie być miarodajne i będzie wymagało powtórzenia, co narazi małego pacjenta na kolejny stres. Salony optyczne Optyka Victoria znajdują się w Jaworznie, Krzeszowicach, Szczekocinach, Zawierciu, Trzebini oraz w Pilicy, co daje dużo możliwości na skorzystanie z fachowej konsultacji w zakresie zarówno diagnostyki refrakcji, jak i wyposażenia naszych dzieci w odpowiednie okulary, które zdecydowanie zwiększą ich komfort życia niejednokrotnie redukując też ból głowy, czy oczu. Badanie refrakcji u dzieci w naszych salonach przebiega całkowicie bezpiecznie. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu gabinetu będziecie Państwo mogli zapewnić swoim dzieciom kompleksowe badanie bezdotykowym urządzeniem do przesiewowego badania wzroku, co pozwoli wykluczyć lub potwierdzi istniejącą u dziecka wadę wzroku. Mając tę wiedzę traficie Państwo w ręce doświadczonego optyka, który pomoże dobrać odpowiednie soczewki okularowe oraz oprawę, abyście wyszli z salonu w pełni zaopiekowani i zadowoleni. Możecie mieć pewność, że zapewnimy soczewki okularowe na najwyższym poziomie dzięki współpracy z firmą SEIKO, która gwarantuje wysoką jakość wyrobu nawet dla najbardziej wymagającego klienta. Powłoki ochronne, które możemy zaproponować są rozwiązaniem, które szczególnie docenią rodzice, ponieważ dzięki obecności powłok ochronnych zabezpieczamy dodatkowo nie tylko wzrok naszych dzieci, ale także, a może przede wszystkim okulary przez zarysowaniem, zaparowaniem, wyszczerbieniem. Dla dużych korekcji proponujemy rozwiązania soczewek cieńszych i lżejszych, aby komfort ich noszenia był maksymalny.

Wzrok Twoich dzieci jest dla nas priorytetem. Zapraszamy do kontaktu.