Czy idealne soczewki okularowe istnieją?

O soczewkach okularowych można pisać godzinami. Choć wydawać by się mogło, że wybór nie jest wcale zbyt duży, a jedyną różnicą pomiędzy soczewkami jest jedynie ich moc. Nic bardziej mylnego.

Badanie wzroku początkiem drogi do idealnych okularów

Wyobraź sobie, że jesteś świeżo po wizycie na kontrolnym badaniu wzroku. Zdecydowałeś się na nie, ponieważ Twoje widzenie w ostatnim czasie zdecydowanie się pogorszyło. Litery są jakby mniej wyraźne, czytanie idzie średnio, a jazda autem zaczyna być niebezpieczna dla Ciebie i innych. To zdecydowanie ten właściwy moment na wizytę u okulisty. Zjawiamy się zatem na wizycie, która określi, jakiego rodzaju wsparcia potrzebują Twoje oczy. Może się okazać, że jesteś krótkowzroczny. Może być równie dobrze dalekowidzem albo przez wzgląd na średni wiek zaczynasz potrzebować już dwóch par okularów. Wada wzroku, która Ciebie dotyczy może mieć także związek z astygmatyzmem, czyli niewłaściwym kształtem Twojej rogówki.

Po przeprowadzeniu badania wzroku i otrzymaniu recepty oddajemy się ręce optyka. I tu zaczyna się magia.

okulary indeksowe pocieniane w Optyka Victoria

Indeks soczewki – co oznacza dla użytkownika

Soczewki okularowe produkowane są z dwóch materiałów. Wyróżniamy soczewki szklane, oraz wyprodukowane z tworzywa. Dodatkowo produkowane są w różnych indeksach. Ma to bezpośredni wpływ na komfort widzenia ich użytkownika.

Czym jest „indeks”? To nic innego, jak współczynnik załamania światła, który ma bezpośredni wpływ na parametry konstrukcyjne soczewki. Najprościej mówiąc – im wyższy jest indeks soczewki, tym ona sama jest cieńsza i lżejsza. Grubość soczewek ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dla użytkowników o wysokich wadach wzroku, którzy potrzebują dużej korekcji, a co za tym idzie bardzo ciężkich okularów.

Indeks, w którym występują soczewki rozpoczyna się od tak zwanego indeksu podstawowego w wartości 1.5. Jest to typowa grubość soczewki zarówno z tworzywa, jak i ze szkła. Jest dobrym wyborem dla niewielkich wad wzroku, dzięki czemu doskonale wygląda zwłaszcza w oprawach z plastiku.

Kiedy myślimy o cieńszych soczewkach, które pomimo większej wady wzroku będą się pięknie prezentowały nawet w delikatnych metalowych oprawach, bądź oprawach pod żyłkę, przychodzą nam z pomocą wyższe indeksy. Pocieniane soczewki okularowe wprawdzie są droższe, jednak zapewniają większy komfort dla użytkownika.

zakłady optyczne Optyka Victoria

Jak wygląda soczewka okularowa?

Aby dobrze dobrać okulary korekcyjne przyda nam się podstawowa wiedza z zakresu kształtu oraz budowy soczewki. Zupełnie innej będziemy potrzebować w korekcji wady krótkowzroczności, a inny rodzaj jest dedykowany korekcji wad w bliży. Tu z pewnością przyjdzie nam z pomocą doświadczony optyk, który tę wiedzę ma w małym palcu. Optycy pracujący dla Optyka Victoria, są zdecydowanie fachowcami w swoim zawodzie. Nasze salony optyczne zapewniają kompleksową obsługę wykwalifikowanego personelu, który zgodnie z bieżącą wiedzą z dziedziny optyki zajmą się Tobą na najwyższym poziomie. Idealnie dobierzemy szkła do okularów, a także odpowiednią oprawę, która zachwyci nawet najbardziej wymagającego klienta. Niemniej jednak, zawsze warto wiedzieć, z czym się je to, czego akurat potrzebujemy.

Jeśli mówimy o soczewkach korygujących krótkowzroczność, czyli potocznie mówiąc ”minusach” musimy sobie wyobrazić, że soczewka ta jest płaska w jej środku, jednak unoszą się w górę jej krawędzie. Jest przez to swoiście wklęsła, kiedy patrzymy na nią od środka okularów. Jednak przy dużych wadach wzroku jej brzegi zaczynają być na tyle wysokie, że zaczynają wystawać z oprawy. Może wyglądać to nieestetycznie, zwłaszcza, jeśli oprawa jest cienka, delikatna lub pod żyłkę. Tu z pomocą przychodzą soczewki indeksowane.

Optyka Victoria Jaworzno, Krzeszowice, Pilica

Soczewki indeksowe tylko w Optyka Victoria

Jeśli spojrzymy na soczewki do korekty dalekowzroczności, w tym także okulary do czytania, możemy zaobserwować, że mają całkowicie inny kształt, niż „minusy”. Potoczne „plusy” są najgrubsze w środku soczewki. Im większa jest wada wzroku, tym grubsze są soczewki. Dla użytkowników soczewek plusowych jest to o tyle uciążliwe, że wraz z grubością soczewki zmienia się postrzegana wielkość naszych oczu, którą widzi rozmówca. Rzecz jasna nasze oczy się w magiczny sposób nie powiększą, ale grubość w centralnym punkcie soczewki sprawi, że nasze oko będzie widziane, jako znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Dochodzi tutaj także problem wagi okularów. Ich ciężar może być znaczący, zwłaszcza przy dużych wadach. Może to skutkować nieprzyjemnymi otarciami w okolicy uszu i nosa zwłaszcza, jeśli oprawki, z których korzystamy mają nanośniki.

Kolejnym aspektem, który przemawia na korzyść pocienianych soczewek zwłaszcza przy dużych wadach wzroku, jest fakt, że ciężkie soczewki sprzyjają uszkodzeniom opraw. Oprawy plastikowe, pomimo niekwestionowanych korzyści wynikających ze zdecydowanie grubszego brzegu, który idealnie jest w stanie ukryć wystający brzeg soczewki, są także bardziej kruche. Pomimo, że jesteśmy zakładem optycznym, który prowadzi wszelkie naprawy okularów, niejednokrotnie spotykaliśmy się zwłaszcza ze złamaniami opraw w mostku właśnie przez wzgląd na grubość oprawionych szkieł. Najczęściej miało to miejsce podczas mycia okularów. Są to niestety uszkodzenia, których naprawić się nie da. Można jednak bardzo często zamówić do nich części wymienne.

salony Optyka Victoria - Szczekociny, Trzebinia, Zawiercie

Czy zawsze najcieńsza soczewka jest najlepsza?

Wracając do meritum, czyli pocienianych soczewek, warto tu zwrócić uwagę na ich dwa rodzaje. Sferyczne i asferyczne. Soczewki sferyczne są używane w niższych indeksach, maja kształt kulisty, co doskonale obrazu nam to, co przeczytać możesz wyżej o kształtach soczewek.

Soczewki asferyczne i podwójnie asferyczne natomiast są spłaszczane i maksymalnie wycieniowane. Dotyczy to zwykle dwóch najwyższych indeksów spotykanych w optyce: 1,67 oraz 1,74. Dedykowane są dla bardzo wysokich już wad. Pocienienie w indeksie 1,74 to aż 60% cieńsze soczewki od podstawowych.

Każdy stopień indeksowania soczewki znacznie wpływa na ich grubość, wagę, a także na komfort widzenia.

Czy to oznacza, że nie nadają się dla każdego?

I tak i nie. Nie każdy potrzebuje do wsparcia swojego wzroku soczewek pocienianych. W niewielkich wadach wzroku nie zmieni to komfortu widzenia, ale jednak warto je rozważyć, jeśli mimo niskiej korekcji wybieramy delikatną oprawę, zwłaszcza cienką, metalową, pod żyłkę lub patentową. Wtedy pocienianie soczewki jest konieczne zarówno ze względów estetycznych, jak i bezpieczeństwa ponieważ cieńsza soczewka mając większą gęstość jest bardziej odporna na przykład na nawiercanie do oprawy patentowej, lub na uszkodzenia spowodowane jej odsłonięciem w oprawie pod żyłkę.

Nasze salony optyczne Optyk Victoria oferują Państwu możliwość dopasowania soczewek okularowych pod indywidualne parametry, oraz preferencje klienta. Jesteśmy dostępni dla Państwa w Jaworznie, Krzeszowicach, Trzebini, Pilicy, Zawierciu oraz w Szczekocinach. Profesjonalnie dopasujemy oprawy okularowe, oraz dobierzemy idealne szkła, aby zapewnić Państwu maksymalny komfort widzenia. Dzięki współpracy z firmą SEIKO możemy zapewnić Państwu soczewki najwyższej jakości o największym spektrum widoczności. Oraz, co bardzo ważne, estetyczne.

Powierz swoje oczy w nasze ręce. Sprawdź naszą ofertę.