Soczewki kontaktowe to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób zmagających się z wadami wzroku. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Nic w tym dziwnego. Ich użytkowanie dostarcza wielu korzyści. Jednym z najważniejszych jest komfort. Noszenie soczewek jest niedostrzegalne przez osoby z naszego otoczenia, przez co dla wielu z nas może być to niezwykle komfortowe. Sięgając po soczewki kontaktowe zachowujemy swój naturalny wygląd, a ponadto korygujemy wadę wzroku. Zdecydowana większość osób deklaruje również, że aplikacja soczewek kontaktowych jest niezwykle łatwa. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku istotnych zasad, dzięki którym soczewki kontaktowe nie ulegną zniszczeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ ich niewłaściwe użytkowanie prowadzi do poważnych konsekwencji. W jaki więc sposób zapobiegać uszkodzeniu soczewek?

Prawidłowe użytkowanie soczewek kontaktowych – bezpieczeństwo dla wzroku

Na wstępie zadajmy sobie bardzo ważne pytanie. Dlaczego odpowiednie użytkowanie szkieł kontaktowych jest tak istotne? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ich prawidłowe zakładanie i noszenie to gwarancja bezpieczeństwa dla naszych oczu oraz wzroku. Niewłaściwe korzystanie z soczewek niesie za sobą niemiłe konsekwencje. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest niezakładanie uszkodzonej soczewki! Niestety ten fakt jest niekiedy bagatelizowany. Zakładanie soczewek niezdatnych do użytku w wielu przypadkach jest zalążkiem wystąpienia poważnych problemów ze wzrokiem. Może się również pojawić kłopot ze zdjęciem takiej soczewki z oka, przez co konieczna może być pomoc specjalisty. Jest to jednak „kropla w morzu” problemów jakie mogą nas spotkać przez zwykłe zaniedbania. W uniknięciu wielu problemów wystarczy odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych oraz odrobina uwagi i ostrożności podczas ich użytkowania.

 

Optyka Victoria oferuje soczewki kontaktowe wysokiej jakosci w atrakcyjnych cenach

 

Potencjalne uszkodzenia soczewek 

Nieprawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych oraz nieostrożność podczas ich użytkowania może doprowadzić do pojawienia się uszkodzeń mechanicznych takich jak zarysowania, pęknięcia, rozdarcia, czy wyszczerbienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie nawilżenie soczewek kontaktowych. Wraz z utratą wody, zwiększa się ryzyko ich uszkodzenia, a całkowicie wysuszone soczewki nie nadają się do powtórnego założenia.

Należy mieć tutaj świadomość że nawet najmniejsza rysa może mieć poważne konsekwencje. Właśnie dlatego odpowiednia, codzienna pielęgnacja jest tak bardzo ważna.

Ryzyko noszenia uszkodzonych soczewek kontaktowych 

Noszenie uszkodzonych soczewek kontaktowych jest niedopuszczalne. Niesie to za sobą naprawdę poważne konsekwencje. W wielu przypadkach mogą być one nieodwracalne. Jednymi z najpoważniejszych skutków nieprawidłowego użytkowania soczewek są:

  • zapalenie rogówki – wywołanie jest poprzez bakterie, wirusy lub grzyby, które przenikają w jej obręb. Zapalenie rogówki wymaga stałego nadzoru lekarza oraz aplikowania antybiotyku. Noszenie soczewek podczas zapalenia rogówki jest wykluczone. Do ich użytkowania można powrócić jedynie po całkowitym wyleczeniu, bezwzględnie zachowując zasady ich prawidłowej higieny i pielęgnacji
  • wrzód rogówki – stan zapalny przedniej błony oka, charakteryzujący pojawieniem się na jej powierzchni ran. Jest to efekt stanu zapalnego. Leczenie wymaga podania zarówno antybiotyków, jak i preparatów przeciwwirusowych, przeciwgrzybicznych, a także przeciwbólowych. W niektórych przypadkach konieczny może być również przeszczep rogówki
  • ślepota – najpoważniejszy skutek nieodpowiedniego użytkowania soczewek kontaktowych. Ślepotę należy leczyć operacyjnie. W niektórych, skrajnych przypadkach ma ona charakter nieodwracalny.

To zaledwie kilka z wielu konsekwencji zakładania niezdatnych do użytku soczewek. Oczywiście są one najpoważniejsze, Warto mieć jednak świadomość, że nawet najlżejsze infekcje oka są bardzo bolesne i trudne w leczeniu.

 

Zakłady Optyczne Optyka Victoria zapraszają do swoich salonów

 

Jak uniknąć uszkodzenia soczewek kontaktowych? 

Aby zapobiec uszkodzeniu soczewek kontaktowych wystarczy przestrzegać kilku prostych, lecz bardzo istotnych zasad. Pomogą one w maksymalnym stopniu wydłużyć żywotność szkieł kontaktowych, a także ochronią wzrok przed groźnymi dolegliwościami.

Właściwe zakładanie i zdejmowanie soczewek

Jednym z najważniejszych czynników jest prawidłowe zakładanie i zdejmowanie soczewek. To właśnie na tym etapie bardzo łatwo i bardzo często dochodzi do powstania uszkodzeni mechanicznych – np. zadrapanie paznokciem. Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać soczewki paznokciem! Przed aplikacją, należy dokładnie umyć dłonie, a podczas czynności używać jedynie opuszków palców.

Odpowiednie nawilżenie 

Odpowiednie nawilżenie soczewek jest niezwykle istotne. Im bardziej jest ona sucha, tym łatwiej ją uszkodzić, a całkowicie wysuszona soczewka jest niezdatna do użytku. Aby zadbać o prawidłowe nawilżenie szkieł kontaktowych należy skorzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego płynów. Wystarczy wlać odpowiednią ilość do pojemniczka w którym są przechowywane. Szkło kontaktowe musi być w nim całkowicie zanurzone. Wysuszoną soczewkę można rozpoznać wtedy, gdy podczas dnia wyczujemy ją na oku. Pamiętajmy, że prawidłowo dobrana soczewka kontaktowa jest niewyczuwalna.

 

Optyka Victoria oferuje profesjonalna pomoc przy wyborze odpowiednich szkieł kontaktowych

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych 

Pielęgnacja soczewek powinna odbywać się po każdym ich zdjęciu z oka. Do tego celu należy wykorzystać wyłącznie specjalne płyny do czyszczenia soczewek kontaktowych, co maksymalnie wydłuży ich żywotność. Pod żadnym względem nie wolno myć soczewek za pomocą bieżącej wody. Woda wpływa negatywnie na nawilżenie soczewek, a ponadto może je uszkodzić.

Chcesz uniknąć uszkodzeń soczewek kontaktowych? Wypróbuj soczewki jednodniowe  

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia soczewek kontaktowych warto wybrać te o jednodniowym terminie przydatności. Są noszone tylko raz, dlatego też nie wymagają pielęgnacji (po zdjęciu z oka są wyrzucane) Jednodniowe soczewki kontaktowe są bardziej higieniczne oraz bezpieczniejsze dla oczu, dlatego też cieszą się tak wysoka popularnością.

Optyka Victoria – sprawdzone rozwiązania korekcji wzroku 

W salonach Optyka Victoria dopasujemy soczewki kontaktowe do Twoich potrzeb. Naszym klientom oferujemy szeroki wybór soczewek – od miękkich, twardych, jednodniowych, wielorazowych, po soczewki progresyjne. W naszej bogatej ofercie nie mogło zabraknąć również soczewek renomowanej, i znanej na całym świecie marki SEIKO.

Jeśli jednak uważasz że soczewki kontaktowe nie są dla Ciebie, to mamy na to rozwiązanie. W naszej szerokiej ofercie znajdziecie również okulary progresywne, okulary indeksowe pocieniane oraz okulary przeciwsłoneczne.

Nie czekaj i umów się na wizytę już dziś! Sprawdź nasze salony. Jesteśmy dla Was w Jaworznie, Krzeszowicach, Szczekocinach, Pilicy, Trzebini i Zawierciu.