Żyjemy w czasach, w których nasze oczy nie mają wcale lekko. Ciągle bowiem są one narażone na działanie szkodliwych promieni chociażby z komputera, telewizora, smartfona, a także wielu innych urządzeń. Niektórym może wydaje się, że takie rzeczy nie szkodzą naszym oczom. Niestety nie jest to prawdą, ponieważ jeśli się za długo, za blisko oraz za często korzysta ze sprzętów elektronicznych to nasze oczy cierpią na tym i to bardzo. Dodatkowo bardzo niekorzystnie wpływa na nie niewłaściwe oświetlenie. To też nie ma się co dziwić, że coraz to więcej osób i to już w młodym wieku ma różne problemy ze wzrokiem. Idealnym rozwiązaniem będzie więc zakup okularów progresywnych.

Czym tak naprawdę są szkła progresywne i dla kogo są przeznaczone?

Okulary te są doskonale zaawansowane technologicznie, ponieważ umożliwiają one dokładne widzenie na każdą odległość. Wszystko to jest możliwe za sprawą szkieł, które obejmują sfery widzenia odpowiadające różne odległości patrzenia. Tak więc można podzielić szkła progresywne na trzy części i  każda z nich będzie wówczas odpowiadała za inne pole widzenia. Dolna część odpowiadać będzie za wyraźne widzenie bliskich odległości, górna część za dokładne widzenie dali, a środek umożliwia dobre widzenie pośrednich odległości takich jak na przykład komputer. To też bez najmniejszego zawahania można powiedzieć, iż okulary progresywne charakteryzują się kompleksowością.

Okulary progresywne w szczególności są przeznaczone dla osób po 40 roku życia, ponieważ wówczas następuje utrata naturalnej giętkości soczewki w oku i mięśnie, jakie nadzorują zmianę wyglądu soczewki muszą w większym stopniu pracować, aby oko miało odpowiednią akomodację. Co za tym idzie odczuwa się często zmęczone oczy, niekiedy występują bóle głowy, a także pojawiają się problemy z wyraźnym widzeniem w różnych odległościach. Tak więc jeśli takie objawy zaczynają komukolwiek doskwierać to powinien udać się do okulisty w celu zbadania swojego wzroku. Jeśli okaże się, że wzrok pogorszył się i konieczne jest noszenie okularów to jak najbardziej idealnym rozwiązaniem będzie kupienie u optyka okularów progresywnych, które sprawią, iż pozbędziemy się problemów związanych z widzeniem. Dzięki nim bowiem dostrzeżemy każdy szczegół zarówno znajdujący się blisko jak i w oddali. Co za tym idzie, nie ma co się martwić o to, że aby wszystko dokładnie widzieć to trzeba ze sobą nosić dwie pary okularów. To też nie dziwota, iż okulary progresywne są marzeniem wielu osób. Poza tym warto również wiedzieć, że nie koniecznie muszą być one dla osób po 40 roku życia. Bowiem jeśli ktoś cały czas musi zmieniać kilka par okularów to okulary progresywne są właśnie stworzone dla niego, ponieważ w dużym stopniu ułatwią mu funkcjonowanie oraz wykonywanie codziennych obowiązków.

 Zalety i wady posiadania szkieł progresywnych

Zaletą posiadania szkieł progresywnych jest przede wszystkim to, iż zastępują one kilka par okularów. Co za tym idzie, nie trzeba pamiętać o tym, aby mieć przy sobie jednocześnie okulary do czytania oraz do jazdy samochodem, a także do komputera. Daje to poczucie komfortu widzenia zarówno z daleka jak i bliska. Kolejną zaletą tych szkieł jest to, że jest ich bardzo szeroki wybór jeśli chodzi o doskonałą jakość wykonania. Tak więc jeżeli tylko do nich dopasujemy odpowiednie oprawy to całość może robić na prawdę niesamowity efekt i to nie tylko w zakresie widzenia ale również i pod kątem ich zewnętrznego wyglądu.

Wadą szkieł progresywnych natomiast jest to, że nie każdemu wystarczy kilkadziesiąt godzin na adaptację z nimi. Niektórym zajmuje to nawet kilka tygodni, a co za tym idzie w tym czasie osoby jednocześnie mogą widzieć kilka obrazów. Także osoby, które wykonują prace biurowe, a mają szkła progresywne będą miały węższy obraz. Co za tym idzie osoby te często muszą skręcać szyję, a wiadomo, iż na dłuższą metę jest to strasznie uciążliwe. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem są soczewki półprogresywne. Również jeśli już ktoś zaczął nosić szkła progresywne to nie wolno mu sięgać po poprzednie okulary, gdyż oczy przez to musiały by się na nowo przyzwyczajać do progresów. Także dla większości osób dużą wadą okularów progresywnych jest ich cena. Niestety nie należą one do tanich okularów, przez co nie każdego po prostu na nie stać.

Przeciwwskazania do noszenia okularów ze szkłami progresywnymi

Niestety istnieją sytuacje, w których nie jest wskazane noszenie szkieł progresywnych. Przede wszystkim nie zaleca się ich dla osób, które mają zeza, zaćmę, zaburzenia błędnika, zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę, duży astygmatyzm oraz różnowzroczność. Także nie są wskazane osobom, u jakich występuje bardzo duża różnica między widzeniem z daleka oraz z bliska albo pomiędzy lewym, a prawym okiem. Również szkieł progresywnych nie powinny nosić osoby, u których wady wzroku ulegają dynamicznym zmianom, ponieważ mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.

Okulary progresywne

Gdzie najlepiej zakupić szkła progresywne?

Przede wszystkim okulary tego typu muszą być idealnie dobrane. To też warto je zakupić w zakładzie optycznym, który specjalizuje się w tej dziedzinie oraz ma nieposzlakowaną opinię. Jednym z takich właśnie zakładów są Zakłady Optyczne Victoria, które swoją siedzibę mają między innymi w Jaworznie, Trzebnicy, a także w Krzeszowicach. Dla osób, które natomiast chcą się zapoznać z całą ofertą tego zakładu zaleca się odwiedzenie ich strony online, jaka mieści się pod adresem: https://www.optyka-victoria.pl. Dzięki temu będzie można później udać się tylko do zakładu w celu dogrania szczegółów, a zaletom tego będzie to, iż zajmie to zdecydowanie mniej czasu.

Tak więc jeśli tylko ktoś ma problemy ze wzrokiem zarówno jeśli chodzi o widzenie z daleka jak i z bliska to okulary ze szkłami progresywnymi są właśnie dla niego. Nawet jeżeli komuś się wydaje, że nie przyzwyczai się do nich to jest to nieprawda. W dużym stopniu liczy się bowiem motywacja oraz nasze nastawienie. Trzeba liczyć się z tym, iż nosząc szkła progresywne będzie się widzieć nieco inaczej oraz oczy będą musiały nauczyć się opuszczać wzrok na dolną część szkieł, gdy będzie chciało się zobaczyć przedmiot z bliska, a w górę, kiedy będzie chciało się zobaczyć to co znajduje się daleko. Jednakże jest to kwestia przyzwyczajenia i po pewnym czasie przestanie się na to w ogóle zwracać uwagę. Wygoda natomiast, którą otrzymamy za sprawą noszenia szkieł progresywnych będzie nie do porównania. To też jeśli tylko ktoś raz da się skusić na okulary ze szkłami progresywnymi to później nie wyobraża sobie, żeby mógł powrócić do noszenia innych okularów, które trzeba by było cały czas zmieniać.

Osoby, które natomiast twierdzą, iż zakup okularów ze szkłami progresywnymi jest bardzo dużym wydatkiem nie do końca mają rację. Prawdą jest co prawda to, że szkła progresywne są droższe od zwykłych szkieł, ale jeśli zliczymy wszystkie koszty jakie wiążą się z zakupem dwóch par okularów to ceny są bardzo porównywalne. W zwykłych okularach szkła są tańsze ale ceny oprawek są już porównywalne, a wiadomo, iż trzeba zapłacić za dwie oprawki i dwa komplety szkieł. W przypadku okularów ze szkłami progresywnymi płacimy tylko raz za oprawki i raz za szkła. Tak więc jeśli zakup okularów ze szkłami progresywnymi będzie droższy to o niewiele. A zdecydowanie warto jest wydać chociażby te parędziesiąt złotych więcej i cieszyć się z komfortu użytkowania, niż zaoszczędzić troszeczkę i być cały czas zmęczonym oraz niezadowolonym z ciągłego przekładania okularów.

Warto także pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać wzrok, gdyż nawet jeśli mamy szkła progresywne to też wymagają one po jakimś czasie wymiany. Przeważnie jest to po upływie około trzech lat. Jednak nie jest to reguła i w dużym stopniu uwarunkowane jest to tempem zmiany wzroku. U niektórych osób bowiem konieczność ich wymiany zachodzi prędzej, a u innych może to być w późniejszym czasie. Bez względu na to co ile trzeba wymieniać okulary cały czas należy być pod opieką okulisty albo optyka, ponieważ wzrok jest jednym z najważniejszych narządów.