Soczewki kontaktowe ułatwiają na co dzień życie osobom z wadą wzroku, które nie chcą lub nie mogą nosić okularów. Nosząc je znika problem zsuwających się z nosa okularów, zaparowanych lub mokrych od deszczu szkieł. Soczewki kontaktowe bez problemu można kupić u każdego optyka. Zanim zdecydujemy się jednak na ich zakup, warto aby lekarz okulista wykonał specjalistyczne badanie wzroku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że soczewki są dla nas bezpieczne oraz posiadają odpowiednie parametry. Okulista może jedynie zasugerować jaki typ soczewek jest dla nas najodpowiedniejszy, a ostateczny wybór należy do nas. Wśród rodzajów soczewek oferowanych przez salony optyczne znajdziemy miesięczne, jednodniowe, dwutygodniowe, soczewki dedykowane astygmatykom, zmieniające kolor oczu, a także bardzo komfortowe soczewki bez zdejmowania na noc.
Rodzaje soczewek kontaktowych – czym się różnią?
Czym kierować się przy wyborze soczewek? Tak naprawdę wiele zależy od tego, w jakiej kondycji są Twoje oczy i wzrok, a także od Twojego stylu życia oraz oczekiwań. W wielu kwestiach dotyczących doboru soczewek pomoże Ci lekarz okulista oraz optyk w salonie optycznym. Reszta to już kwestia Twoich preferencji. Warto jednak przed wizytą mieć już pojęcie, jakie względy brać pod uwagę oraz co oferuje nam rynek optyczny.
W najbardziej podstawowym podziale szkieł kontaktowych wyróżnia się soczewki twarde i miękkie. Podobnie wygląda ich pielęgnacja, zazwyczaj wymagają zdejmowania na noc i przechowywania w specjalnie przeznaczonym do tego płynie. Różnica polega na tym, że soczewki twarde zaleca się pacjentom z konkretnymi dolegliwościami, na przykład stożkiem rogówki lub przy wadach wzroku o wysokich dioptriach. Czasem rekomenduje się je w przypadku zespołu suchego oka, gdy noszenie soczewek miękkich staje się niemożliwe. Takie szkła kontaktowe charakteryzują się bardzo wysoką trwałością w porównaniu do szkieł miękkich. Ich użyteczność potrafi sięgać około 2 lat. Wykonywane są indywidualnie na zamówienie pod danego pacjenta, dlatego ich cena jest wysoka w porównaniu ze szkłami ogólnodostępnymi na rynku.
Soczewki miękkie są najbardziej popularnym typem szkieł kontaktowych i z łatwością możemy je zakupić w każdym salonie optycznym. Charakteryzują się dużą elastycznością, więc nie trzeba dopasowywać ich dla konkretnej osoby. Są jednak dużo mniej trwałe niż soczewki twarde. Ich żywotność sięga około jednego miesiąca, ale spotkać można na rynku soczewki, które da się nosić aż przez trzy miesiące.
Aby nie nosić soczewek, możesz spróbować ortokorekcji. W tej terapii soczewki zakładane są nie na dzień, ale na noc. Podczas snu, soczewki ortokeratologiczne zmieniają kształt rogówki, abyś w trakcie dnia widział prawidłowo. Na początku należy spać w nich każdej nocy, z czasem rzadziej. Po jakimś regularnego stosowania, wystarczy założenie ortosoczewek raz na dwa tygodnie. Co ważne, nie możesz całkiem zrezygnować z noszenia soczewek do ortokorekcji, gdyż wtedy rogówka powróci do kształtu pierwotnego. Oznacza to, że wada wzroku się odnowi, więc wysiłki pójdą na nic. Jeśli chciałbyś zdecydować się na możliwość ortokorekcji, najlepiej skonsultować to z okulistą. Lekarz oceni, czy takie soczewki są dla Ciebie odpowiednie oraz zleci ich wykonanie na zamówienie.
Wśród rodzajów soczewek miękkich, które są najpopularniejsze, wyróżnić można: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a nawet trzymiesięczne. Które wybrać? W tej kwestii możemy pokierować się budżetem, jakim dysponujemy. Jeśli zależy nam na oszczędności pieniędzy, najkorzystniejsze cenowo będą soczewki o dłuższym terminie przydatności. W tej sytuacji musimy jednak zainwestować też w specjalny płyn do przechowywania i pielęgnacji soczewek. Przy używaniu soczewek o długim terminie przydatności, bardzo ważna jest ostrożność i higiena. Nie możemy dopuścić do ubrudzenia lub zniszczenia soczewki, gdyż tym samym traci ona swoją przydatność do dalszego użytkowania.
Soczewki jednodniowe to świetny wybór, jeśli cenisz sobie większy komfort oraz nie przekonuje Cię codzienna pielęgnacja soczewek w specjalnych pojemnikach i płynach. Soczewki jednodniowe zakładasz rano, a zdejmujesz wieczorem. Następnego dnia sięgasz po nową parę. Soczewki jednodniowe dobrze sprawdzą się też u osób, które noszą je zamiennie z okularami. Nie musisz kupować płynu do soczewek oraz zastanawiać się, czy są jeszcze zdatne do użycia, gdy leżały w pojemniku przez dłuższy okres czasu.
Ciekawą alternatywą są soczewki noszone w trybie dzień i noc, czyli całodobowe. Świetnie sprawdzą się u wszystkich, którzy cenią sobie wygodę i komfort. To również idealne rozwiązanie na wyjazdy, gdzie utrudniony będzie dostęp do łazienki, na przykład na campingu, pod namiotem, w schronisku górskim. Nie dość, że takie soczewki będą bardzo wygodne, uchronią nas też przed niebezpiecznymi infekcjami oka, których można nabawić się przy braku odpowiedniej pielęgnacji. Dotknięcie soczewki brudnymi palcami, a następnie aplikacja ich na oko może skończyć się zakażeniem i długim leczeniem u okulisty. Warto się przed tym chronić!
Czy zasypianie w soczewkach kontaktowych jest bezpieczne?
Wiele osób decydujących się na noszenie szkieł kontaktowych zadaje sobie to pytanie. Ogólnie zasypianie w soczewkach jest odradzane przez specjalistów – lekarzy okulistów oraz optyków. Podkreśla się negatywne konsekwencje, takie jak suchość, łzawienie, ropienie, zaczerwienienie oczu oraz ogólny dyskomfort. W niektórych przypadkach, spanie w soczewkach jest jeszcze groźniejsze. Może prowadzić do infekcji, wywołanych przez bakterie i inne mikroorganizmy. Nawet w przypadku krótkiej drzemki, warto więc zdjąć soczewki. Zapewni nam to dużo większy komfort po obudzeniu.
Większość soczewek dostępnych na rynku niestety nie nadaje się do noszenia w „trybie dzień i noc”. Dobra wiadomość jest jednak taka, że jeśli bardzo zależy nam na takich soczewkach, znajdziemy na rynku kilka propozycji, które oferuje współczesna optyka. Zanim kupimy soczewki, warto więc dokładnie zapoznać się z tym, w jakim trybie można je nosić. Pamiętajmy też, że stosowanie soczewek „dzień i noc” musi być potwierdzone z okulistą, najlepiej po wykonaniu specjalistycznego badania wzroku. Lekarz oceni, czy tego typu soczewki są bezpieczne dla naszych oczu, dzięki czemu będziemy mogli bez ryzyka kupić je w sprawdzonym salonie optycznym. To bardzo ważna informacja, ponieważ część osób nie jest w stanie nosić szkieł „dzień i noc”. Powodują u nich nadmierne łzawienie, podrażnienie, suchość oka, mogą nawet doprowadzić do zapalenia spojówek.
Tryby noszenia soczewek kontaktowych
Wyróżniamy trzy tryby, w których można nosić szkła kontaktowe:
- tryb dzienny – to najpopularniejszy tryb noszenia soczewek kontaktowych. Zakładamy je rano, a na koniec dnia zdejmujemy. Możemy takie noszone soczewki wyrzucić do śmieci albo przechować w specjalnym pojemniku z płynem do pielęgnacji soczewek kontaktowych,
- tryb ciągły – można nosić soczewki przez całą dobę, bez konieczności ich zdejmowania przez cały okres użytkowania (dzień i noc),
- tryb przedłużony – podobnie jak w trybie ciągłym, soczewki można nosić całodobowo, jednak przez krótszy okres niż w trybie dziennym. Ten czas jest ściśle określony przez producenta na opakowaniu soczewek.
Przykłady soczewek do noszenia na noc
Jeśli bardzo zależy Ci na soczewkach, w których możesz spać, zapoznaj się z propozycjami przedstawionymi poniżej. Wszystkie produkty znajdziesz w salonie optycznym Victoria na terenie Jaworzna, Krzeszowic, Trzebini Pilicy, Szczekocin i Zawiercia. Korzystając z jego usług, możesz mieć pewność, że kupujesz produkty z pewnego źródła, oryginalne i bezpieczne.
Soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie dziennym lub przedłużonym:
- Air Optix Aqua, Air Optix for Astigmatism oraz Air Optix Aqua Multifocal – soczewki miesięczne firmy, jednak producent informuje, że okazjonalnie można nosić je w trybie przedłużonym – nie dłużej jednak, niż 6 dni i 6 nocy bez zdejmowania,
- Air Optix plus HydraGlyde, Air Optix plus HydraGlyde for Astigmatism, Air Optix plus HydraGlyde Multifocal – nowsza wersja soczewek miesięcznych od Air Optix, wzbogacona jest o silniejszą technologię nawilżającą. Tak jak w przypadku starszej wersji, można nosić maksymalnie 6 dni bez przerwy,
- Acuvue Oasys, Acuvue Oasys for Astigmatism – soczewki kontaktowe od Johnson&Johnson. Jako nieliczne na rynku, można je nosić w trybie dwutygodniowym, jeśli stosujemy je tylko w trybie dziennym. Jeśli chcemy nosić je w trybie całodobowym, jest t możliwe przez 7 dni.
Soczewki do noszenia w trybie ciągłym:
- Air Optix Night&Day Aqua – jak sugeruje sama nazwa, są to soczewki typowo dedykowane do noszenia w „trybie dzień i noc”. Można je nosić bez zdejmowania nawet przez miesiąc. Charakteryzuje je bardzo wysoka przepuszczalność tlenu do rogówki oka.
Soczewki dedykowane do noszenia w trybie dziennym lub ciągłym:
- Biofinity, Biofinity Energys, Biofinity Multifocal oraz Biofinity Toric – te miesięczne szkła kontaktowe nadają się do noszenia w trybie dziennym, jak i ciągłym(również przez noc) przez maksymalnie 30 dni. Charakteryzują się bardzo wysoką przepuszczalnością tlenu,
- Pure Vision oraz Pure Vision Toric – są to soczewki kontaktowe miesięczne gdzie istnieje możliwość noszenia dziennego lub w trybie ciągłym przez 30 dni,
- Pure Vision 2, Pure Vision 2 for Presyopia, Pure Vision 2 for Astigmatism – nowsza wersja soczewek z technologią wysokiej rozdzielczości. Można nosić je w trybie dziennym lub ciągłym przez cały miesiąc, nawet przez osoby cierpiące na przykład na astygmatyzm.
Decydując się taki typ soczewek, warto zdjąć je raz na jakiś czas, aby dać oczom odpocząć. Dzięki temu jeszcze lepiej zadbamy o swój wzrok, nie rezygnując z komfortu noszenia soczewek całodobowych. Te oraz inne produkty optyczne, jak płyny do soczewek, okulary, etui i wiele innych, znajdziesz w salonach Optyka Victoria (lokalizacja: Jaworzno, Krzeszowice, Trzebinia, Pilica, Szczekociny, Zawiercie). W salonach Victoria skorzystasz też z wielu usług, takich jak badanie wzroku, wizyta u okulisty, okulista dziecięcy. Profesjonalny optyk pomoże w doborze najlepszych soczewek kontaktowych, okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Może zaoferować Państwu także naprawę okularów, dzięki czemu będą jak nowe. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.