Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Za jego pomocą odbierana jest większość bodźców docierających z otoczenia, co jest niezwykle istotne zwłaszcza dla sportowców. Osoby aktywne, które na co dzień uprawiają sport, często obawiają się, iż w ich przypadku pogorszenie ostrości wzroku może uniemożliwić dalsze realizowanie tej pasji. W dzisiejszych czasach istnieją jednak nowoczesne rozwiązania, które pozwalają cieszyć się bez przeszkód aktywnością fizyczną osobom z wadami wzroku. Jednym z nich są sportowe okulary korekcyjne

Uprawianie sportów, a wada wzroku

Sprawne działanie oczu jest ważne w każdej dyscyplinie sportowej. Osoby posiadające wady związane z ostrością wzroku jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność mogą wykazywać w trakcie aktywności fizycznej problemy z prawidłowym ocenieniem odległości, celnością. Mogą zmagać się także z bólami głowy, zmęczeniem oczu, co wpłynie na jakość i skuteczność ich pracy. Z kolei osoby z zaburzeniami stereopsji, zwłaszcza te, u których pojawia się dwojenie widzianego obrazu, będą mieć problemy z precyzją, widzeniem przestrzennym, orientacją i poczuciem głębi. Uprawianie ukochanego sportu i osiąganie wyznaczonych celów bez regularnych badań kontrolnych u okulisty i optometrysty oraz doboru prawidłowej korekcji, stanie się niemożliwe. Z tego powodu tak ważnym jest, aby wszelkie nagłe zmiany czy niepokojące objawy związane z narządem wzroku sprawdzać jak najszybciej u odpowiedniego specjalisty. Dodatkowo warto mieć na uwadze, iż osoby z bardzo dużą krótkowzrocznością mogą zostać zdyskwalifikowane z uprawiania sportów o dużym wysiłku, jak np. podnoszenie ciężarów, z powodu gwałtownych zmian ciśnienia wewnątrzgałkowego i ryzyka odwarstwienia się siatkówki. 

Salony optyczne Optyka Victoria polecają sportowe okulary korekcyjne

Wzrok dziecka podczas zajęć sportowych w szkole

Wiele dzieci szkolnych noszących okulary korekcyjne staje podczas zajęć wychowania fizycznego przed dylematem, czy zdejmować je na czas lekcji. Z jednej strony ćwiczenie w okularach niesie ze sobą ryzyko ich uszkodzenia np. pod wpływem zderzenia, co wiąże się z poniesieniem niepotrzebnych kosztów przez rodziców, stresem i dyskomfortem dziecka oraz ryzykiem dodatkowych urazów np. rozcięcia przez potłuczone soczewki. Z drugiej strony dziecko na zajęciach sportowych pozbawione korekcji okularowej, będzie miało obniżoną sprawność, będzie osiągać gorsze wyniki od swoich rówieśników i może częściej doznawać urazów spowodowanych m.in. przez niezauważenie przeszkody na drodze czy nadlatującej piłki. Ważną kwestią, którą rodzice powinni mieć na uwadze, jest też fakt, iż przepisana korekcja, jeśli zalecenie specjalisty nie mówi inaczej, powinna być noszona przez dziecko przez cały czas. Skracanie czasu noszenia okularów lub noszenie soczewek o zbyt małej mocy może powodować szybszą progresję wady oraz zmęczenie wzroku. W celu uniknięcia podejmowania opisanych powyżej – trudnych decyzji przez ucznia, rodzice powinni pomyśleć o zainwestowaniu w bezpieczne okulary sportowe korekcyjne dla dzieci lub soczewki kontaktowe.

Sportowe okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe?

Osoby aktywne fizycznie zastanawiając się nad wyborem korekcji między soczewkami, a sportowymi okularami korekcyjnymi powinny rozważyć plusy i minusy każdego z tych rozwiązań. Przede wszystkim w przypadku soczewek kontaktowych niewskazane będą one u młodszych dzieci ze względu na trudności w ich zakładaniu, zdejmowaniu oraz utrzymaniu odpowiedniej higieny. Dodatkowo wybór szkieł kontaktowych będzie wiązał się z ponoszeniem stałych kosztów soczewek, płynu i pojemniczka, co miesiąc, a także większym ryzykiem infekcji. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie, z tego względu, że można je nosić w ciągu dnia i nie zmieniać specjalnie w celu uprawiania ulubionej aktywności. Mogą zawodzić w przypadku sportów dynamicznych i wypadać na skutek szybkości lub nadmiernego wysuszenia oczu (np. przez wiatr). Okulary sportowe korekcyjne to bardziej kosztowna inwestycja, ale ponoszona jednorazowo. Oprócz umożliwienia sportowcowi prawidłowego widzenia, chronią także oczy przed dodatkowymi czynnikami np. pyłem, kurzem, wiatrem. Można z powodzeniem stosować je także u dzieci. W przypadku wątpliwości, co będzie lepszym wyborem dla danej osoby, specjaliści w salonach optycznych Victoria zawsze doradzą posługując się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Sportowe okulary korekcyjne

Na co zwrócić uwagę wybierając sportowe okulary korekcyjne?

Decydując się na sportowe okulary korekcyjne wybierz sprawdzony salon optyczny, np. salon Victoria. Wybierając odpowiednią parę sportowych okularów zwróć przede wszystkim uwagę na kilka parametrów:

  • Wygodny kształt – czyli taki, który zapewni najwyższą ergonomię użytkowania: wystarczająca wielkość tarczy – zakrywająca całą powierzchnię oka, zauszniki, które będą dobrze przylegały, ale jednocześnie nie uciskały nadmiernie skroni, co powoduje dyskomfort i rozproszenie.
  • Odpowiednie parametry soczewek dobrane do wykonywanej aktywności – istotne w przypadku sportów terenowych, jak jazda rowerem czy narciarstwo, gdzie wskazane będzie zastosowanie dodatkowych filtrów przeciwsłonecznych chroniących oczy przed wpadaniem do nich nadmiernej ilości promieniowania.
  • Dodatkowe detale i walory estetyczne – ważne szczególnie w przypadku dzieci, aby zachęcić je do noszenia okularów.

Wysokiej jakości modele okularów, które poprawią twój komfort widzenia podczas uprawiania sportu znajdziesz odwiedzając dostępne lokalizacje Optyka Victoria salony optyczne Jaworzno, Szczekociny, Krzeszowice, Pilica, Zawiercie lub Trzebinia